Using Bloom filters to quickly and efficiently characterize genomic repeats and segmental duplications
Bloom filtreleri kullanarak hızlı ve verimli şekilde genomik tekrar ve segmental duplikasyonların karakterizasyonu
  1. Tez No: 982430
  2. Yazar: KLEA ZAMBAKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Dizileme teknolojilerindeki gelişmelerin, dizilemeye bağlı hatalı birleştirme (misassembly) olaylarının görülme sıklığını daha da azaltması beklenmektedir. Ancak, tekrarlayan diziler ve duplikasyonlardan kaynaklanan hatalar kalıcı bir zorluk olarak varlığını sürdürmekte ve genom birleştirmelerini etkilemeye devam etmesi muhtemeldir. Bu durum, tekrar kaynaklı hataları gidermeye yönelik olarak özel olarak tasarlanmış hızlı ve verimli algoritmalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Bu çalışmada, Bloom filtrelerini kullanan ve genom boyunca segment temelli bir yaklaşımla genomik bölgelerde kopya sayılarını atayan çok yönlü bir k-mer sayım aracı olan KonuSeg'i sunuyoruz. KonuSeg, hizalamaya dayalı olmayan, hesaplama açısından verimli ve montaj grafiği çerçevelerine kolayca entegre edilebilen bir yaklaşım kullanarak ölçeklenebilirlik ve bellek performansında iyileştirme sağlar. Etkinliğini, farklı türlerden elde edilen veriler üzerinde çeşitli yapılandırmalar altında yürütülen kapsamlı analizlerle göstermekte ve yaygın olarak kullanılan bir iskele oluşturma (scaffolding) algoritmasıyla birlikte performansını değerlendirerek montaj kalitesini artırma potansiyelini ortaya koymaktayız.
Özet (Çeviri)
Advances in sequencing technologies are expected to further reduce the occurrence of sequencing-related misassemblies. Nevertheless, errors caused by repetitive sequences and duplications remain a persistent challenge and are likely to continue impacting genome assemblies. This highlights the need for fast and efficient algorithms specifically designed to address repeat-induced errors. In this study, we present KonuSeg, a versatile k-mer counting tool that leverages Bloom filters and assigns copy numbers to genomic regions in a segment-based manner across the genome. KonuSeg employs a non-mapping-based approach that is computationally efficient and readily integrable into assembly graph frameworks, providing improved scalability and memory performance. We demonstrate its effectiveness through comprehensive analyses on data from multiple species under various configurations and evaluate its performance in combination with a widely used scaffolding algorithm to showcase its potential for enhancing assembly quality.