Marmara Denizi'nin mevsimlik fitoplankton dağılımının incelenmesi
Monitoring seasonal distribution of phytoplankton in the sea of Marmara
- Tez No: 98253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN OKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada Marmara Denizi'ndeki fitoplanktonun değişimi ve bu değişimin nedenleri belirlenmiştir. 1994-1995 yılları arasında Marmara Denizi'nin ekolojik özelliklerini temsil eden 34 istasyondan yüzey suyu fitoplanktonunun dağılımı kalitatif ve kantitatif olarak araştırılmıştır. Özellikle Marmara Denizi'nin üst tabakası fotik zon olarak bir bütün halinde değerlendirilmiştir. Yüzey örneklemesi ile üst tabaka vertikal örneklemesi arasındaki uyum ve farklılıkların tespiti için Temmuz 1995 döneminde vertikal plankton çekimleride 22 istasyonda gerçekleştirilmiştir. Fitoplanktonun kantitatif değerlendirmesinde Sedwick-Rafter sayım kamarası ve ışık mikroskobu kullanılmıştır. Bu çalışmada Marmara Denizi'nde tespit edilen toplam fitoplankton tür sayısı 130'dur. Bu türlerin 52'si diatom, 72'si dinoflagellat 5'i silikoflagellat, l'i de coccolithophorid dir. En fazla tür sayısı Şubat 1995'te 97 türle tespit edilmiş, en az ise Ağustos 1994'te 48 türle saptanmıştır. Şubat 1995 döneminde diğer dönemlere göre toplam fitoplanktonda en büyük gelişme görülmüştür. Bu değer 1st. 3A'da 8213 hücre/L' dir. En düşük fitoplankton yoğunluğu ise Ağustos 1994 'de İst. 1 1 A' da 176 hücre/L ile tespit edilmiştir. Toplam diatomdaki en büyük gelişme Temmuz 1995 'e aittir (İst. 19 A' da 2910 hücre/L). Toplam dinoflagellatta görülen en büyük gelişme ise Şubat 1995 döneminde İst 3A'da tespit edilmiştir (6669 hücre/L). Bu çalışmada dinoflagellat grubunun Şubat ve Ağustos' ta baskın türleri oluşturduğu, Temmuz ayında ise ortama diatomun hakim olduğu görülmüştür. Bu çalışma Marmara Denizi'nin fitoplanktonunun dağılımı ve ekolojik özelliklerinin belirlenmesinde önemlidir. İlerde bu denizde yapılacak çalışmalara kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The variation and the reasons of the variation of phytoplankton in the Sea of Marmara was determined in this study. Between the years in 1994- 1995 dispersion of the qualification and quantity of the surface phytoplankton was investigated 34 stations which represents ecological properties in the Sea of Marmara. Especially the whole top layer of the Sea of Marmara was evaluated as a photic zone. The vertical pattern was realized 22 stations in July 1995 period so that between the surface pattern and the top layer of the vertical pattern adaptation and difference are established. Light microscobe and Sedwick-Rafter was used for quantity evaluation of phytoplankton. The amount of phytoplankton species found this study in the Sea of Marmara is 130. Diatom species amount is 52, dinoflagellat species amount is 72, silicoflagellat species amount is 5, coccolithophorid species amount is l.The maximum species amount is 97 established in February 1995 and the minimum species amount is 48 established in August 1994. The greatest development of the total phytoplankton was seen in February 1995 period according to other periods. It is a 8213 cell/L in Station 3 A. The lowest phytoplankton concentration was established 176 cell/L in Station 1 1 A in August 1994. The greatest development of the total diatom belongs to July 1995 (2910 cell/L in Station 19A). The greatest development of the total dinoflagellat was established in Station 3 A in February 1995 (6669 cell/L). Group of dinoflagellat composed dominant species in February and August period in this study. In July, diatom was seen dominant in environment. Dispersion of the phytoplankton and the ecological properties determined important in the Sea of Marmara in this study. This study will be source the other studies in the Sea of Marmara in the future VI