Wind climate of the sea of Marmara based on a wind model
Bir rüzgar modelinden elde edilen Marmara Denizi'nin rüzgar iklimi
  1. Tez No: 68717
  2. Yazar: SÜLEYMAN ERKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
oz bir rüzgar modelinden elde edilen marmara denizi'nin rüzgar iklimi Erkal, Süleyman Yüksek Lisans, İnşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Erdal Özhan Ortak Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Saleh Abdalla January 1997, 113 pages Bu tezde, Marmara Denizi çevresindeki meteorolojik istasyonlarda kaydedilmiş olan atmosferik basmç verisini kullanan bir rüzgar modeli geliştirilmiştir. Basmç verilerine bir kalite denetleme ve düzeltme yöntemi uygulanmıştır. Ardından, havza üzerindeki basmcm yüzeysel dağılımına uyan, uzaklık ağırlıklı ve ikinci dereceden polinomial bağıntı hesaplanmıştır. Basmç alanım gösteren yüzeyin eğimleri geostrofık rüzgarın belirlenmesinde kullanılmıştır. Daha sonra geostrofik rüzgardan, hava-deniz denge koşullarına bağlı olan gözlemsel bir indirgeme yöntemi ile 10m yüksekliğindeki rüzgar(yüzey rüzgarı) elde edilmiştir. Modelin doğrulanması, Marmara Denizi'nde ölçülen rüzgar verisiyle ve kıyı meteorolojik istasyonlarında kaydedilen önemli fırtınalarla yapılmıştır. Modelden dört yıllık dönem için elde edilen rüzgarlar, Marmara Denizi'nin yıllık ve mevsimlik rüzgar ikliminin elde edilmesinde kullanılmıştır. Rüzgar hızlannm Weibull dağılımları ve rüzgar gülleri elde edilmiştir. Anahtar Kelimeler : rüzgar modeli, rüzgar alam, rüzgar iklimi, rüzgar gülü, uzun dönem istatistiği, Weibull dağılımı, Marmara Denizi VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WIND CLIMATE OF THE SEA OF MARMARA BASED ON A WIND MODEL Erkal, Süleyman M.S., Department of Civil Engineering Supervisor : Prof. Dr. Erdal Özhan Co-Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Saleh Abdalla January 1997, 113 pages A wind model which uses the atmospheric pressure records of the coastal meteorological stations surrounding the Sea of Marmara is developed. A quality control and improvement procedure is applied to the pressure data. The pressure surfaces over the whole basin are then computed by using a quadratic, distance-weighted surface fitting method. The gradient of the pressure surface is used to compute the geostrophic wind. The geostrophic wind is then reduced to wind at 10-meter height (surface wind) by using an empirical reduction procedure which depends on the air-sea stability conditions. The verification of the model is done against the wind data 111measured offshore the Sea of Marmara, and the significant storms recorded by the coastal meteorological stations. The winds obtained from the model for the period of four years are used to derive the annual and seasonal wind climate of the Sea of Marmara. Weibull distributions of the wind speeds, and wind roses are provided. Keywords : wind model, wind field, wind climate, wind rose, longterm statistics, Weibull distribution, Sea of Marmara IV