Risk skorlamaları ve kan değerlerinin postoperatif yoğun bakım ihtiyacını öngörmede etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of risk scores and blood values in predicting the need for postoperative intensive care
- Tez No: 982535
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ALKAYA SOLMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Postoperatif dönemde YBÜ ihtiyacı, mortalite ve morbiditeyi doğrudan etkileyen önemli bir klinik parametredir. Cerrahi stres, anestezi süresi, komorbiditeler ve intraoperatif komplikasyonlar YBÜ gereksinimini belirleyen temel faktörlerdir. Ancak bu gereksinimi önceden öngörebilecek güvenilir biyobelirteç ve skorlamalar halen araştırılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, postoperatif YBÜ ihtiyacını öngörmede kullanılabilecek klinik (ASA, SORT, CACI skorları) ve hematolojik (NLO, PLO, MPV) parametreleri değerlendirmek ve prediktif değerlerini belirlemektir. Bu prospektif tek merkezli çalışmada çeşitli cerrahi branşlarda operasyon geçiren 995 yetişkin hasta incelenmiştir. Demografik veriler, operasyon türü (acil/elektif), malignite varlığı, anestezi tipi ve preoperatif hematolojik değerler kaydedilmiştir. ASA, SORT ve CACI skorları hesaplanmış; veriler istatistiksel olarak lojistik regresyon ve ROC analiziyle değerlendirilmiştir. Hastaların %16,3'ünde postoperatif YBÜ ihtiyacı gelişmiştir. ASA, CACI, SORT skorları, yaş, cinsiyet, malignite varlığı ve acil cerrahi uygulanması YBÜ ihtiyacıyla anlamlı ilişki göstermiştir (p<0,05). En güçlü öngörücü değişken ASA skoru olup, her 1 puan artış YBÜ ihtimalini 4,4 artırmıştır. Postoperatif YBÜ ihtiyacının öngörülmesinde ASA, CACI ve SORT skorlarının güvenilir araçlar olduğu, hemoglobin düzeylerinin bu skorlarla birlikte değerlendirildiğinde risk sınıflamasını güçlendirdiği saptanmıştır. Preoperatif dönemde bu parametrelerin rutin olarak değerlendirilmesi, yüksek riskli hastaların erken dönemde tanınarak postoperatif izlem planının uygun şekilde yapılmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Postoperative intensive care unit (ICU) requirement is an important clinical parameter that directly affects mortality and morbidity. Surgical stress, duration of anesthesia, comorbidities, and intraoperative complications are the main factors determining the need for ICU admission. However, reliable biomarkers and scoring systems that can predict this requirement in advance are still being investigated. The aim of this study was to evaluate clinical (ASA, SORT, and CACI scores) and hematological (NLR, PLR, MPV) parameters that may be used to predict postoperative ICU requirement and to determine their predictive values. In this prospective, single-center study, 995 adult patients who underwent surgery in various surgical departments were analyzed. Demographic data, type of surgery (emergency/elective), presence of malignancy, type of anesthesia, and preoperative hematological parameters were recorded. ASA, SORT, and CACI scores were calculated for each patient, and the data were statistically analyzed using logistic regression and ROC analysis. Postoperative ICU requirement developed in 16.3% of the patients. ASA, CACI, and SORT scores, as well as age, gender, presence of malignancy, and emergency surgery, were significantly associated with ICU requirement (p<0.05). The most powerful predictive variable was the ASA score; each one-point increase raised the likelihood of ICU admission by 4.4 times. It was determined that ASA, CACI, and SORT scores are reliable tools for predicting postoperative ICU requirement and that hemoglobin levels, when evaluated together with these scores, strengthen risk stratification. Routine preoperative assessment of these parameters may contribute to early identification of high-risk patients and the establishment of appropriate postoperative monitoring plans.