Yenidoğan yoğunbakım ünitesinde takip edilen bebeklerde gelişen hipokalseminin etyolojisi
Etiology of hypocalcemia developing in infants monitored in the neonatal intensive care unit
- Tez No: 982609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU YÜCESOY BAĞDİKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan bebeklerde hipokalseminin nedenlerini belirlemek ve önlenmesine yönelik stratejiler geliştirmektir. Yöntem: Çalışmaya dahil edilen anneler ve bebeklerden kalsiyum, magnezyum, fosfor, alkalen fosfataz (ALP) ve D vitamini düzeyleri ölçülmüş, bulgular istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca maternal özellikler (yaş, gravida, parite, D vitamini desteği, diyabet varlığı) değerlendirilmiştir. Bulgular: Annelerin ortalama kalsiyum düzeyi 8,17±0,58 mg/dL iken, bebeklerde bu değer 6,99±0,71 mg/dL olarak saptandı (p<0,001). Bebeklerde fosfor düzeyi (6,37±1,40 mg/dL) annelere kıyasla anlamlı yüksek, magnezyum düzeyi ise (1,60±0,43 mg/dL) düşük bulundu (p<0,001). Annelerin ortalama D vitamini düzeyi 15,46±7,07 ng/mL olup, gebelikte D vitamini desteği kullanımı %24,6 idi. Diyabetik anne bebeklerinde hipokalsemi sıklığı anlamlı olarak yüksekti. Sonuç: Neonatal hipokalsemi, maternal D vitamini yetersizliği, düşük magnezyum ve yüksek fosfor düzeyleri ile ilişkili çok faktörlü bir sorundur. Özellikle preterm ve diyabetik anne bebeklerinde erken biyokimyasal izlem ve uygun mineral desteği komplikasyonların önlenmesinde kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the underlying causes of hypocalcemia in neonates admitted to the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) and to propose strategies for its prevention. Methods: Serum levels of calcium, magnesium, phosphorus, alkaline phosphatase (ALP), and vitamin D were measured in both mothers and their infants. Maternal characteristics (age, gravida, parity, vitamin D supplementation, and diabetes status) were also evaluated. Results: The mean calcium level of the mothers was 8.17±0.58 mg/dL, while in infants it was significantly lower (6.99±0.71 mg/dL, p<0.001). Infant phosphorus levels (6.37±1.40 mg/dL) were significantly higher and magnesium levels (1.60±0.43 mg/dL) were lower compared to mothers (p<0.001). The mean maternal vitamin D level was 15.46±7.07 ng/mL, with only 24.6% of mothers receiving supplementation during pregnancy. Hypocalcemia was significantly more common in infants of diabetic mothers. Conclusion: Neonatal hypocalcemia is a multifactorial condition strongly associated with maternal vitamin D deficiency, low magnesium, and high phosphorus levels. Early biochemical monitoring and adequate mineral supplementation, particularly in preterm infants and those born to diabetic mothers, are crucial to prevent complications.