Konya bölgesinde bovine papillomavirus kaynaklı siğillerin moleküler teşhisi
Molecular diagnosis of bovine papillomavirus-induced warts in the Konya region
- Tez No: 982639
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BULUT, PROF. DR. MEHMET KALE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bovine papillomaviruslar sığırlarda papillomatozis olarak adlandırılan bulaşıcı bir viral hastalığa neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında Konya ilinde yetiştirilen sığırlarda papillomavirus varlığının moleküler varlığını ortaya koymak için yapılmıştır. Bu maksatla Konya ilinin Ahırlı, Bozkır ve Yalıhüyük ilçelerinde süt ve et üretimi amacıyla yetiştirilen 25 sığıra ait baş, boyun ve meme başı bölgelerinde gelişen toplam 25 papillom lezyonu örneklenmiştir. Bu lezyonlar, moleküler düzeyde konvansiyonel PCR yöntemi kullanılarak FAP 59/64 ve MY11/09 konsensüs primerleri ile analiz edilmiştir. FAP 59/64 primer çifti ile gerçekleştirilen analizlerde hiçbir örnekte pozitiflik saptanmazken, MY11/09 primeri ile yapılan incelemede 25 örneğin 2'sinde (%8) pozitif sonuç elde edilmiştir. Tüm örneklerde tip spesifik primerler kullanılarak gerçekleştirilen ikinci aşama analizde, 25 örneğin 24'ünde (%96) Bovine Papillomavirus (BPV) tipleri tespit edilmiştir. Hiçbir örnekte BPV-3, BPV-5 ve BPV-11 tiplerine rastlanmamıştır. Tip spesifik primerlerle belirlenen BPV tipleri; BPV-1, BPV-2, BPV-4, BPV-6, BPV-8, BPV-9, BPV-10 ve BPV-12 olarak saptanmıştır. Genel dağılımda en yaygın tipin BPV-12 (%95,83) olduğu belirlenmiştir. Tip spesifik primerler ile pozitif sonuç veren 24 örneğin 19'unda (%79,16) birden fazla BPV tipi ile ko-enfeksiyon tespit edilmiştir. Ko-enfekte örneklerde ikili, üçlü ve dörtlü tip kombinasyonlarının bulunduğu belirlenmiş olup, bunlar arasında en sık ikili ko-enfeksiyonlar (%50; 12 örnek) gözlenmiştir. Makroskobik inceleme sonucunda lezyonların %52'si tipik morfolojik formda değerlendirilmiştir. Lezyonların makroskobik görünümü, anatomik lokalizasyonu ve tespit edilen BPV tipleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak Konya ilinde yetiştirilen sığırlarda papillomatozis hastalığına neden olan çeşitli BPV tiplerinin mevcut olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bovine papillomaviruses cause papillomatosis, an infectious viral disease of cattle. This study aimed to reveal the molecular presence of papillomavirus in cattle raised in the province of Konya. To this end, a total of 25 papilloma lesions that developed in the head, neck, and teat regions of 25 cattle bred for milk and meat production in Konya's Ahırlı, Bozkır, and Yalıhüyük districts were sampled. These lesions were analyzed with FAP 59/64 and MY11/09 consensus primers using the conventional PCR method at the molecular level. While no positivity was detected in any sample in the analyses performed with the FAP 59/64 primer pair, a positive result was obtained in 2 (8%) of 25 samples in the analysis performed with the MY11/09 primer. In the second stage analysis performed using type-specific primers in all samples, Bovine Papillomavirus (BPV) types were detected in 24 (96%) of 25 samples. No BPV-3, BPV-5, and BPV-11 types were found in any sample. BPV types determined by type-specific primers were BPV-1, BPV-2, BPV-4, BPV-6, BPV-8, BPV-9, BPV-10, and BPV-12. BPV-12 was determined to be the most prevalent type (95.83%) in the overall distribution. Co-infection with more than one BPV type was detected in 19 (79.16%) of 24 samples with positive results with type-specific primers. It was determined that there were binary, triple, and quadruple type combinations in the co-infected samples, and among these, binary co-infections (50%; 12 samples) were observed most frequently. As a result of macroscopic examination, 52% of the lesions were evaluated to have a typical morphological form. No statistically significant relationship was found between the macroscopic appearance and anatomical localization of the lesions and the types of BPV detected (p>0,05). The findings indicate that various BPV types causing papillomatosis disease are present in cattle raised in Konya province.