Buğday'da (tricicum aestivum L.) DNA parmakizi çalışmaları
  1. Tez No: 98265
  2. Yazar: YELDA ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
' 'H ÖZET V'. i Xc'iil yetiştiricileri için kuraklılığa dirençliliğin sağlanması en önemli amaçlardan biridir. Bu kantitatif özelliği çalışmak için RAPD markırları kuraklığa dirençli ve hassas genotipleri içeren bir buğday ailesinde (Triticum aeslivıım L.) ebeveynler ve F2 bireyleri arasındaki poiimorfizmlerin belirlenmesinde kullanıldı. Kullanılan 23 primerden sadece 7 tanesi ile amplifıkasyon sağlandı ve bu 7 primer ile tüm bireylerin DNA parmakizleri çıkartıldı. Bu DNA parmakizlerindeki benzerlikler ve farklılıklar karşılaştırılarak tüm bireyler moleküler düzeyde ayırt edildi. Elde edilen mark ir sonuçları kullanılarak F2 bireylerinin ebeveynler ve kendi aralarındaki benzerlik oralıları çıkartıldı. Buna göre. !.*> bireyleri arasında her iki ebeveyne en çok benzeyen bireyin kuraklığa hassas özellikteki I7:- 1 7 bireyi (kuraklığa hassas ebeveyne %65.86 ve kuraklığa dirençli ebeveyne %5ö.3° oranında benzemektedir) olduğu görüldü. F.beveyııler ile F2 bireyleri arasında en yüksek polimorfizm oranı gösteren bireyler ise kuraklığa hassas olan F2-64 bireyi (kuraklığa hassas ebeveyne %37.78 ve kuraklığa dirençli ebeveyne %39.29 oranında benzemektedir) ve kuraklığa dirençli olan F2-68 (kuraklığa hassas ebeveyne“ o4 I X0 ve kuraklığa dirençli ebeveyne %38.63 oranında ben/emekledir) bireyidir. I”: bireyleri arasında birbirine en çok benzeyen bireyler kuraklığa dirençli F2-2d bireyi ile kuraklığa hassas F2-32 (birbirlerine %82.03 oranında benzemektedirler) bireyidir. Kuraklığa dirençli F2-3 ve F2-69 bireylerinin F2 bireylen arasındaki en yüksek polimorfizm oranı (birbirlerine %37.9 oranında benzemektedirler) gösterdikleri görüldü. Polimorfizm oranlarının yanı sıra UBC-237 primeri (5' CGA CCA GAG C 3") ile yapılan amplifıkasyon sonucunda kuraklığa hassas ebeveyn, F| ve kuraklığa hassas olan l;? biteylerinin %63. V ünde görülen kuraklıkla ilgili olabilecek bir markır elde edildi
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Providing drought tolerance is a major goal for cereal breeders. In order to study that quantitative trait, RAPD markers were used to identify polymorphisms in between F2 individuals and parents in a segregating wheat (Trilieum aesfiviim L) population that include resistant and sensitive genotypes to drought. 23 primers were used and only 7 of them have shown amplification and DNA fingerprinting of all individuals were determined with that primers. All individuals were distinguished by comparing similarities and differences in DNA banding pattern of these DNA fingerprintings. Using these marker results, similarity index in between F2 individuals and parents were calculated. According to that, drought sensitive F2-17 was the most similar individual to both parent in between F2S was seen (It was 65.86% similar to drought sensitive parent and 56.3°% similar to drought resistant parent). Drought sensitive F2-64 and drought resistant F2-68 were the individuals that have shown the highest polymorphisms rates in between parent and F2 individuals (F2-64 was 37.78% similar to drought sensitive parent and 39.29% similar to drought resistant parent; F2~68 was 41.89% similar to drought sensitive parent and 38.63% similar to drought resistant parent). Among the F2s, drought resistant F2-26 and drought sensitive F2-32 were the most similar individuals (they were 82.03% similar to eachother). Drought resistant F2-3 and F2-69 have shown the highest polymorphism rates in between F2 individuals (they were 37.9% similar to eachother) In addition to polymorphism rates, a marker which can be associated with the drought as it has seen in drought sensitive parent, Fi and 63.3% of drought sensitive F2s were obtained as a result of the amplification with the UBC-237 (5CGACCAGAGC 3') primer.