Balıkesir-Havran geleneksel konutları için koruma uygulama rehberi önerisi
A conservation practice and implementation guideline proposal for the traditional houses in Balikesir–Havran
- Tez No: 982692
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Koruma ve Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Geleneksel konutların korunarak gelecek kuşaklara aktarılması, hem kültürel sürekliliğin sağlanması hem de insanlığın ortak mirasının yaşatılması açısından önem taşımaktadır. Bu kapsamda, Havran kentinin barındırdığı geleneksel konut dokusu, bu tez çalışmasının temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Koruma uygulama rehberi çerçevesinde, mevcut yapıların yapısal durumu, özgünlük ve bütünlük ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle Havran'ın coğrafi özellikleri, tarihi gelişimi, sosyo-ekonomik yapısı ve fiziksel çevresi detaylı biçimde ele alınmıştır. Ardından çalışma alanı sınırlanarak yerleşim dokusu ve mimari özellikler analiz edilmiş; geleneksel konutların plan tipolojileri, cephe düzenleri, yapı malzemeleri ve kullanım biçimleri değerlendirilmiştir. MSGSÜ Restorasyon Anabilim Dalı ile Havran Belediyesi arasındaki protokol doğrultusunda 2012 yılından itibaren lisansüstü öğrencilerinin kentsel alandaki belgeleme çalışmaları ve korunması gerekli geleneksel binaların belgeleme ve koruma projelerinden oluşan verilerin olduğu MSGSÜ-RADA arşivinden yararlanarak 2022 yılında benim de dahil olduğum, alan ve tek yapı belgelemesi mimari projesini geliştirdiğim geleneksel evin verilerini de kullanarak koruma uygulama rehber çalışması gerçekleştirilmiştir. Havran Alan çalışmalarından elde edilen bilgiler ile konutların mimari ve yapısal özellikleri belgelenmiş, saha verileri ve görsellerle desteklenmiştir. Yasal çerçevede, kültürel mirasın korunmasına yönelik mevzuat ve ilke kararlarına yer verilmiş, yapılan saha çalışmaları ile arşiv belgeleri doğrultusunda Havran'a özgü bir koruma rehberi oluşturulmuştur. Bu kapsamda konut bileşenleri –temeller, ahşap döşemeler, pencere ve kapılar, çatı sistemleri, bacalar ve iç duvarlar gibi unsurlar– nem etkisi, yangın etkisi, yoğuşma etkisi, yapısal dayanım ve sürdürülebilirlik, yaşanabilirlik, sağlamlık ve bakım gibi başlıklar altında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, Havran'daki geleneksel konut dokusunun korunmasına yönelik genel bir değerlendirme yapılmış ve sürdürülebilir çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The preservation of traditional houses and their transmission to future generations is essential both for ensuring cultural continuity and sustaining the shared heritage of humanity. In this context, the traditional residential fabric of Havran constitutes the focus of this thesis. Within the framework of a conservation implementation guide, solution proposals have been developed in accordance with the principles of structural integrity, authenticity, and architectural coherence. The study first examines in detail the geographical characteristics, historical development, socio-economic structure, and physical environment of Havran. Subsequently, the study area is defined, and the settlement pattern and architectural features are analyzed; the plan typologies, façade arrangements, building materials, and usage characteristics of traditional houses are evaluated. Based on the protocol between MSGSÜ Department of Restoration and Havran Municipality, the conservation implementation guide was prepared using the MSGSÜ-RADA archive, which contains documentation and conservation project data produced by graduate students since 2012, as well as the architectural documentation and measurements of the traditional Havran house for which I developed the architectural project during the 2022 fieldwork. Information obtained from the Havran field studies was used to document the architectural and structural characteristics of the houses, supported by on-site data and visual materials. Within the legal framework, relevant legislation and conservation principles were examined, and a Havran-specific conservation guide was created using fieldwork findings and archival sources. In this scope, building components-such as foundations, timber floors, windows and doors, roof systems, chimneys, and interior walls-were evaluated under themes including moisture impact, fire impact, condensation effects, structural performance and sustainability, habitability, durability, and maintenance. As a result, a comprehensive assessment was made regarding the preservation of the traditional housing fabric in Havran, and sustainable solution proposals were presented.