Prematüre retinopatisinin endocan ve plazma aminoasit düzeyi ile ilişkisi
The relationship of endocan and plasma amino acid levels with retinopathy of prematurity
  1. Tez No: 982693
  2. Yazar: İSMAİL AKILLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDIN BOZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Prematüre retinopatisi (PR), prematüre bebeklerde ciddi görme kaybına yol açabilen, multifaktöriyel bir vaskülopati olup patogenezinde oksidatif stres, inflamasyon ve endotel disfonksiyonunun önemli rol oynadığı bilinmektedir. Endotelyal hücre aktivasyonunu gösteren endocan gibi biyobelirteçler ile aminoasit metabolizmasındaki değişikliklerin PR gelişimindeki katkısı ise henüz tam olarak ortaya konulamamıştır. Bu çalışmada PR gelişen prematüre bebeklerde serum endocan düzeyleri ile plazma aminoasit profillerinin değerlendirilmesi ve bu biyokimyasal parametrelerin PR patogenezindeki olası rollerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu prospektif gözlemsel çalışmaya PR tanısı almış 38 prematüre bebek ile gestasyon haftası ve doğum ağırlığı açısından benzer özelliklere sahip 40 sağlıklı prematüre bebekten oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm olgularda ayrıntılı klinik veriler, yenidoğan yoğun bakım süreçleri ve biyokimyasal parametreler kaydedilmiş; eş zamanlı olarak serum endocan düzeyleri ELISA yöntemiyle, plazma aminoasit düzeyleri ise yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile analiz edilmiştir. Bulgularımıza göre PR grubunda yenidoğan yoğun bakımda kalış süresi, oksijen tedavisi gereksinimi ve mekanik ventilatör kullanım süresi kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha uzun bulunmuştur (p<0,001). Serum endocan düzeyleri PR grubunda belirgin olarak daha yüksek saptanmış olup (163,78±39,22 vs. 92,61±23,24; p<0,001), bu sonuç PR gelişiminde endotelyal aktivasyonun ve vasküler inflamasyonun rolünü desteklemektedir. Aminoasit analizinde PR grubunda taurin ve sistein düzeylerinin anlamlı derecede düşük, alloisoleusin düzeyinin ise anlamlı derecede yüksek olduğu belirlenmiştir (tümü p<0,05). Bu değişikliklerin, PR patogenezinde önemli yer tutan oksidatif stres ve metabolik adaptasyon süreçleri ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Sonuç olarak, çalışmamız PR gelişen prematüre bebeklerde hem artmış endocan düzeylerinin hem de aminoasit metabolizmasındaki belirgin değişikliklerin biyolojik süreçlerde rol aldığını göstermektedir. Bu biyobelirteçler PR için erken tanı, risk sınıflaması veya hastalık şiddetini belirlemede potansiyel olarak kullanılabilir olup, daha geniş örneklemli prospektif çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Retinopathy of prematurity (ROP) is a multifactorial vasculopathy that may lead to severe visual impairment in preterm infants. Endothelial dysfunction, inflammation, and oxidative stress are considered central mechanisms in its pathogenesis. However, the potential contribution of biochemical markers such as endocan—an indicator of endothelial activation— and alterations in amino acid metabolism has not been fully elucidated. This prospective observational study aimed to evaluate serum endocan levels and plasma amino acid profiles in preterm infants with ROP and to investigate their possible roles in the pathogenesis of the disease. A total of 38 preterm infants diagnosed with ROP and 40 gestational age–matched healthy preterm infants were included in the study. Detailed demographic and clinical data, neonatal intensive care unit (NICU) parameters, and biochemical measurements were recorded. Serum endocan levels were analyzed using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), and plasma amino acid levels were assessed via high-performance liquid chromatography (HPLC). Our results demonstrated that infants in the ROP group had significantly longer NICU stay, increased need for oxygen therapy, and prolonged mechanical ventilation compared with the control group (p<0.001 for all). Serum endocan levels were markedly higher in the ROP group (163.78±39.22 vs. 92.61±23.24; p<0.001), supporting the involvement of endothelial activation and vascular inflammation in ROP development. Amino acid analysis revealed significantly lower levels of taurine and cysteine, and significantly higher levels of alloisoleucine in infants with ROP (all p<0.05). These alterations may reflect metabolic responses associated with oxidative stress and impaired cellular homeostasis, both of which are known to contribute to ROP pathophysiology. In conclusion, our study demonstrates that elevated serum endocan levels and distinct alterations in amino acid metabolism are associated with the development of ROP in preterm infants. These biomarkers may have potential value for early risk stratification, disease severity assessment, or adjunctive monitoring in ROP. Further large-scale prospective studies are needed to validate their diagnostic and clinical utility