Bireylerin aile iklimi ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between individuals family climate and gender role attitudes absrtact
  1. Tez No: 982809
  2. Yazar: BEYZA NUR DURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRA ASSADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, aile iklimi ile bireylerin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları ve toplumsal cinsiyet eşitliği algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel yöntem yaklaşımıyla ilişkisel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilen 388 kişi oluşturmuştur. Veriler, Demografik Bilgi Formu ile birlikte Gönül, Işık-Baş ve Şahin-Acar (2018) tarafından geliştirilen Aile İklimi Ölçeği, Zeyneloğlu ve Terzioğlu (2011) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği ve Gözütok, Toraman ve Acar-Erdol (2017) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, aile iklimi ile bireylerin toplumsal cinsiyet rolleri tutumları (p = .013) ve eşitlik algıları (p < .001) arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, aile ortamının demokratik, destekleyici ve eşitlikçi bir yapıya sahip olması durumunda bireylerin toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin algılarının güçlendiğini ve toplumsal cinsiyet rollerine yönelik tutumlarının bu doğrultuda biçimlendiğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, aile ikliminin bu etkisinin, aile içinde aktarılan değerlerin içeriğiyle de yakından ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between family climate, individuals' attitudes toward gender roles, and their perceptions of gender equality. Employing a quantitative research design within the framework of a correlational survey model, the study was conducted with a sample of 388 participants selected through a convenience sampling method. Data were collected through the Demographic Information Form, the Family Climate Scale developed by Gönül, Işık-Baş, and Şahin-Acar (2018), the Gender Roles Attitude Scale developed by Zeyneloğlu and Terzioğlu (2011), and the Gender Equality Scale developed by Gözütok, Toraman, and Acar-Erdol (2017). The findings revealed statistically significant and positive correlations between family climate and both gender role attitudes (p = .013) and perceptions of gender equality (p < .001). The results suggest that a democratic, supportive, and egalitarian family environment enhances individuals' perceptions of gender equality and shapes their attitudes toward gender roles in a more egalitarian direction. Furthermore, the influence of family climate on these attitudes appears to be closely associated with the nature and content of the values transmitted within the family.