Kullanıcı deneyiminin mimari atmosfer bağlamında değerlendirilmesi: Zonguldak mağaraları ziyaretçi merkezi örneği
Evaluating user experience in the context of architectural atmosphere: The case of Zonguldak caves visitor center
  1. Tez No: 982960
  2. Yazar: ÖZGE ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE TUNÇOK SARIBERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Mimari atmosferin yalnızca görsel düzen ilkeleriyle açıklanamayacağını; bedenin çoklu duyuları ve duygulanımları aracılığıyla kurulan katmanlı bir deneyim olarak biçimlendiğini, Zonguldak Gökgöl Mağarası ile bu doğal mekândan esinlenerek tasarlanan Zonguldak Mağaraları Ziyaretçi Merkezinin aynı kullanıcılarca ardışık biçimde deneyimlenmesi üzerinden görünür kılmayı amaçlayan bu tez çalışmasında mimari atmosferin çoklu duyusal yapısı üzerine bir alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada 22 katılımcıdan elde edilen katılımcı-temelli bilişsel haritalar, beş duyusal kategori (görsel, işitsel, dokunsal, kokusal, tatsal) ve duygulanım yönelimi doğrultusunda içerik analiziyle kodlanmakta ve karşılaştırmalı olarak çözümlenmektedir. Bu çözümleme, ziyaretçi merkezinde biçim-ışık-yüzey kompozisyonunun belirginleşerek görsel odaklı bir düzen ve güven hissi ürettiğini; mağara mekânında ise yankı, nem, serinlik ve doku çeşitliliği gibi çevresel ipuçlarının bedensel teması yoğunlaştırarak daha karmaşık ve çoksesli bir duygulanım açığa çıkardığını göstermektedir. Elde edilen tablo, atmosferin tek bir modaliteye indirgenemeyeceğini ve deneyimin daha bütünleşik bir eksende kademelenerek çoklu duyusal bir etkileşimle derinleştiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, bilişsel haritaların duyusal ve duygulanımsal kodlama ile bütünleştirilmesi sayesinde nitel verinin yeniden üretilebilir bir sınıflandırma ve karşılaştırma düzeninde çözümlenmesini mümkün kılan yöntemsel bir çerçeve sunarak literatüre katkı sağlamaktadır. Bulgular, görsel merkezli açıklamaların ötesine geçerek bedensel temas, çevresel ipuçları ve duyular arası bütünleşmeyi merkeze almakta; doğal deneyimin esinlenen mimari atmosferde hangi duyusal ağırlıklarla yeniden kurulduğunu somut örüntülerle görünür kılmaktadır. Bu yaklaşımla çalışma, mimari atmosferin yalnızca fiziksel biçimle değil, mekânın sunduğu çoklu duyusal bedensel deneyimle biçimlendiğini ortaya koymakta ve duyusal bütünlüğe dayalı kullanıcı temelli bir okuma alanı açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The architectural atmosphere cannot be explained solely by visual design principles; it is shaped as a layered experience established through the body's multiple senses and emotions. This thesis aims to reveal the multi-sensory structure of architectural atmosphere through a field study conducted on the sequential experience of the Zonguldak Caves Visitor Centre, designed in inspiration from the natural space of Zonguldak Gökgöl Cave, by the same users. Participant-based cognitive maps obtained from 22 participants in the research are coded through content analysis according to five sensory categories (visual, auditory, tactile, olfactory, gustatory) and affect orientation, and are analysed comparatively. This analysis reveals that the form-light-surface composition, centred on the visitor, produces a visually focused order and a sense of security; whereas in the cave space, environmental cues such as echo, humidity, coolness, and texture diversity intensify bodily contact, revealing a more complex and polyphonic affect. The resulting picture reveals that the atmosphere cannot be reduced to a single modality and that the experience deepens through a multi-sensory interaction, progressing along a more integrated axis. The study contributes to the literature by presenting a methodological framework that enables the analysis of qualitative data within a reproducible classification and comparison system, thanks to the integration of cognitive maps with sensory and affective coding. The findings go beyond visually-centred explanations, focusing on bodily contact, environmental cues, and inter-sensory integration; they reveal, through concrete patterns, which sensory weights reconstitute the natural experience within the inspired architectural atmosphere. With this approach, the study reveals that the architectural atmosphere is shaped not only by physical form but also by the multi-sensory bodily experience offered by the space, opening up a user-based reading field based on sensory integrity.