Kokunun yer duygusu ve çevresel algıdaki rolü: Kemeraltı çarşısı örneği
The role of smell in sense of place and environmental perception: The case of Kemeralti bazaar
  1. Tez No: 982964
  2. Yazar: AYŞE İMRE ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR TÜRKSEVEN DOĞRUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, koku duyusunun kamusal açık alanlarda, özellikle de tarihî kentsel çevrelerde“yer duygusu”nun oluşumundaki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. İnsan-çevre etkileşimi tarih boyunca farklı disiplinlerde incelenmiş olsa da, çoğunlukla görme odaklı bir yaklaşımla ele alınmış ve diğer duyular ikincil konumda kalmıştır. Oysa koku, hafıza ve duygulanımla doğrudan ilişkili bir biyolojik süreç üzerinden işlenmekte, bu nedenle bireyin mekânı algılama, anlamlandırma ve benimseme biçiminde önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Literatürde koku ve yer duygusu ilişkisini doğrudan ele alan çalışmaların sınırlı olması, bu araştırmayı özgün kılmaktadır. Araştırmada Temellendirilmiş Kuram yaklaşımı benimsenmiş, yöntem olarak ise durum çalışması tercih edilmiştir. Çalışma alanı olarak, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan İzmir Kemeraltı Çarşısı seçilmiştir. Veri toplama süreci dört etaptan oluşmuştur: çevrimiçi anket, yerinde gözlem, koku yürüyüşü ve yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler. Toplamda 140 çevrimiçi anket, 7 koku yürüyüşü katılımı ve 270 görüşme ile hem nitel hem nicel veriler elde edilmiştir. Veriler, kokuların bilişsel, duygusal ve davranışsal süreçler aracılığıyla yer duygusuna katkısını ortaya koymak üzere analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, koku duyusunun bireylerin mekânı algılama biçiminde görme kadar güçlü, hatta hafıza ve duygulanım üzerinden daha derinlemesine bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Kokular, katılımcıların mekâna dair anılarını, aidiyet hislerini ve davranışsal yaklaşımlarını doğrudan etkilemiş; bu yönüyle yer kimliği ve yer bağlılığının oluşumunda önemli bir bileşen olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca, Kemeraltı Çarşısı'na özgü kokuların bölgenin kültürel belleğinin ve tarihî kimliğinin korunmasında kritik bir rol üstlendiği belirlenmiştir. Bu bağlamda tez, duyusal çeşitliliği dikkate alan bütüncül bir kentsel tasarım ve koruma yaklaşımı önererek, özellikle tarihî alanlarda koku gibi göz ardı edilen duyuların belgelenmesinin ve tasarıma entegre edilmesinin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, hem akademik literatürdeki boşluğu doldurmakta hem de uygulamada daha nitelikli tarihî kentsel alanların oluşturulmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral dissertation explores the role of the sense of smell in shaping sense of place within public open spaces, with a particular focus on historic urban environments. Although human–environment interaction has long been examined across various disciplines, these studies have predominantly been vision-oriented, while other senses have remained secondary. Smell, however, is closely tied to memory and affective processes, thereby exerting a significant influence on how individuals perceive, interpret, and attach meaning to place. The scarcity of research directly addressing the relationship between smell and sense of place highlights the originality of this study. The research adopts a Grounded Theory approach and employs the case study method. The chosen site is İzmir's Kemeraltı Bazaar, listed on the UNESCO World Heritage Tentative List. Data collection consisted of four stages: an online survey, on-site observations, smellwalks, and semi-structured interviews. In total, 140 online surveys, 7 smellwalk participants, and 270 interviews were conducted, generating both qualitative and quantitative data. The data were analyzed to reveal how smells contribute to sense of place through cognitive, emotional, and behavioral processes. The findings demonstrate that the sense of smell plays a role in spatial perception as strong as vision, and in many cases, exerts a deeper influence through its connection with memory and affect. Smells directly shaped participants' memories, feelings of belonging, and behavioral responses to place, thus emerging as a crucial component in the formation of place identity and place attachment. Furthermore, the distinctive smells of Kemeraltı Bazaar were found to be vital in preserving the cultural memory and historic character of the area. In this context, the dissertation emphasizes the importance of documenting and integrating overlooked sensory dimensions such as smell into urban design and heritage conservation strategies. By advocating for a multisensory and holistic approach to the built environment, this study not only fills a gap in the academic literature but also contributes to the creation of more meaningful and sustainable historic urban spaces.