Elyaf ve katı yağlayıcı katkılı poliamid 66 kompozitlerinin özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the properties of polyamide 66 composites with fiber and solid lubricant
- Tez No: 983150
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH HAKAN YETGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Poliamit 66 (PA66) matris polimerine ağırlıkça sırası ile %30 ve %40 oranlarında cam elyaf (CE) ilave edilerek PA66/CE kompozitleri üretilmiştir. Ayrıca, molibden disülfit (MoS2) ve politetrafloroetilen (PTFE) katı yağlayıcıları ilave edilerek ikili ve üçlü PA66 kompozitleri üretilmiştir. PA66 ve PA66 kompozit numunelerin mekanik özelliklerini belirleyebilmek için çekme ve sertlik testleri, fiziksel özelliğini belirleyebilmek için ise yoğunluk testi uygulanmıştır. Aşınma ve sürtünme deneyleri ise pim-disk cihazında, 30-40-50N yük altında, 0,5-1,0-1,5 m/s kayma hızları kullanılarak, sabit 1000 metre kayma mesafesinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmaların sonucunda, PA66 polimerine katkılanan farklı oranlardaki cam elyaf çekme mukavemetini %90,56 ve %127 oranlarında artırırken PA66 polimerine ilave edilen PTFE ve MoS2 katı yağlayıcıları çekme mukavemetinde %16,93 ve %15,28 oranında düşüşe neden olmuştur. PA66 polimerine ilave edilen MoS2 ve PTFE katı yağlayıcıları kopma uzamasını azaltırken PA66/30CE ve PA66/40CE kompozitlerine ilave edilen PTFE ve MoS2 katı yağlayıcılar kopma uzamasının artmasına sebep olmuştur. PA66 polimeri ile PA66 kompozitlerinin uygulanan yüke ve kayma hızına bağlı olarak sürtünme katsayılarının arttığı belirlenmiştir. MoS2 katkının PTFE katkıya göre mekanik özelliklerin ve tribolojik özelliklerin iyileşmesinde daha etkili bir katkı malzemesi olduğu belirlenmiştir. En düşük sürtünme katsayısı ve en yüksek aşınma direnci PA66/MoS2 kompozitinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, PA66/CE composites were fabricated by incorporating 30 wt% and 40 wt% glass fiber (CE) into the polyamide 66 (PA66) matrix. In addition, binary and ternary PA66 composites were produced through the incorporation of molybdenum disulfide (MoS₂) and polytetrafluoroethylene (PTFE) as solid lubricants. To evaluate the mechanical properties of neat PA66 and its composites, tensile and hardness tests were conducted, while density measurements were performed to determine the physical properties. Wear and friction tests were carried out using a pin-on-disk tribometer under applied loads of 30, 40, and 50 N, sliding velocities of 0,5, 1,0 and 1,5 m/s, and a constant sliding distance of 1000 m. The experimental results revealed that the addition of glass fiber at different loadings enhanced the tensile strength of PA66 by 90,56% and 127%, respectively, whereas the incorporation of PTFE and MoS₂ solid lubricants reduced the tensile strength by 16,93% and 15,28%, respectively. While the addition of MoS₂ and PTFE to neat PA66 decreased the elongation at break, their incorporation into PA66/30CE and PA66/40CE composites resulted in an increase in elongation at break. It was also observed that the coefficients of friction of PA66 and its composites increased with applied load and sliding velocity. Among the solid lubricants, MoS₂ was found to be more effective than PTFE in enhancing both the mechanical and tribological performance of the composites. The lowest coefficient of friction and the highest wear resistance were obtained in the PA66/MoS₂ composite.