Hemen dentin örtüleme sonrası uygulanan geçici yapıştırma simanın farklı temizleme yöntemleri ile uzaklaştırılmasının dual cure rezin simanın dentine makaslama bağlanma dayanımına etkisi
The effect of removing temporary luting cement with differentcleaning methods applied immediate dentin sealing on the shearbond strength of dual-cure resin cement to dentin
  1. Tez No: 983158
  2. Yazar: ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE KEDİCİ ALP
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemen dentin örtüleme (Immediate Dentin Sealing; IDS) sonrası uygulanan geçici yapıştırma simanının farklı temizleme yöntemleri ile uzaklaştırılmasının, dual-cure rezin simanın dentine makaslama bağlanma dayanımına etkisini ve uygulanan temizleme yöntemlerinin dentin ve IDS yüzey topografisi üzerindeki etkilerini taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizi ile değerlendirmektir. Çalışmada IDS materyali olarak bir total-etch adeziv sistem (OptiBond FL) ve iki aşamalı bir universal adeziv sistem (G2-Bond) kullanılmıştır. Geçici yapıştırma simanının uzaklaştırılması amacıyla iki mekanik ve bir kimyasal temizleme yöntemi uygulanmıştır: el aleti ile temizleme, 50 μm Al₂O₃ kumlama ile temizleme ve Katana Cleaner ile temizleme.Dentine makaslama bağlanma dayanımını değerlendirmek için toplam 144 adet, SEM incelemesi için ise 24 adet periodontal veya ortodontik nedenlerle çekilmiş, sağlam insan molar dişi kullanılmıştır. Dişlerin oklüzal yüzeyleri, orta üçlüdeki dentinin açığa çıkması amacıyla su soğutması altında elmas disk yardımıyla uzaklaştırılmıştır. Dentin yüzeyleri, standart bir smear tabakası oluşturmak için su soğutması altında sırasıyla 600, 800 ve 1000 grit zımpara kağıtları ile (her biri 10 sn) aşındırılmıştır. Örnekler rastgele olarak 12 gruba ayrılmıştır. Grup 1 kontrol grubunu oluşturmuş ve herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Grup 2, 3 ve 4'te IDS uygulanmadan geçici yapıştırma simanı kullanılmıştır. Grup 5'te OptiBond FL ile IDS uygulanmış ve geçici yapıştırma simanı uygulanmamıştır. Grup 6, 7 ve 8'de OptiBond FL ile IDS uygulanmış ve ardından geçici yapıştırma simanı kullanılmıştır. Grup 9'da G2-Bond ile IDS uygulanmış ve geçici yapıştırma simanı uygulanmamıştır. Grup 10, 11 ve 12'de ise G2-Bond ile IDS uygulanmış ve geçici yapıştırma simanı kullanılmıştır. Geçici yapıştırma simanı; Grup 2, 6 ve 10'da Al₂O₃ kumlama ile, Grup 3, 7 ve 11'de Katana Cleaner ile, Grup 4, 8 ve 12'de ise el aleti ile temizlenmiştir. Makaslama bağlanma dayanımı testi için universal test cihazı (Instron) kullanılmıştır. Dentin ve IDS yüzeylerindeki yapısal değişiklikleri gözlemlemek amacıyla, temizleme işlemleri sonrasında her gruptan iki örnek (n = 2) alan emisyonlu taramalı elektron mikroskobu (FE-SEM; HITACHI SU5000) ile değerlendirilmiştir. Örnekler 24 saat kurutulmuş, ardından vakumlu kaplama cihazında (LEICA ACE 200, Viyana) altınla kaplanmış ve yüzey fotomikrografları 2500× büyütmede alınmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi non-parametrik testler kullanılarak yapılmıştır. Bulgulara göre, IDS uygulanmayan örneklerde temizleme yöntemleri arasında bağlanma dayanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > 0,05). Buna karşılık, IDS uygulanan gruplarda, geçici yapıştırma simanı kontaminasyonu sonrasında uygulanan tüm temizleme yöntemlerinin, kontamine edilmemiş IDS gruplarına kıyasla bağlanma dayanımında anlamlı bir azalmaya neden olduğu belirlenmiştir (p < 0,05). Kontaminasyonsuz koşullarda, G2-Bond ile IDS uygulanan grubun bağlanma dayanımı değerleri, IDS uygulanmayan kontrol grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksek bulunmuştur (p < 0,05). OptiBond FL ile IDS uygulanan gruplarda da bağlanma dayanımı artışı gözlenmiş olmakla birlikte, bu artış G2-Bond'a kıyasla daha sınırlıdır. Geçici yapıştırma simanı uygulanan ve temizlenen tüm IDS gruplarında, kullanılan temizleme yöntemine bakılmaksızın, bağlanma dayanımının kontaminasyonsuz IDS gruplarının düzeyine geri getirilemediği belirlenmiştir. SEM analizleri, tüm temizleme yöntemlerinden sonra yüzeylerde artık siman kalıntılarının ve IDS tabakasında morfolojik değişikliklerin bulunduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, IDS uygulaması kontaminasyon olmadığında dentine rezin siman bağlanma dayanımını artırmaktadır; ancak geçici yapıştırma simanı kontaminasyonunu takiben uygulanan mevcut mekanik ve kimyasal temizleme yöntemlerinin hiçbiri, IDS'nin sağladığı bağlanma dayanımı avantajını tam olarak geri kazandıramamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of removing provisional luting cement applied after immediate dentin sealing (IDS) using different cleaning methods on the shear bond strength of a dual-cure resin cement to dentin, as well as to assess the effects of these cleaning procedures on dentin and IDS surface topography by scanning electron microscopy (SEM). A total-etch adhesive system (OptiBond FL) and a two-step universal adhesive system (G2-Bond) were used as IDS materials. To remove the provisional luting cement, two mechanical and one chemical cleaning methods were applied: hand instrument cleaning, 50 μm Al₂O₃ air abrasion, and Katana Cleaner application. A total of 144 sound human molar teeth extracted for periodontal or orthodontic reasons were used for shear bond strength evaluation, and an additional 24 teeth were used for SEM analysis. The occlusal surfaces of the teeth were removed using a diamond disc under water cooling to expose mid-coronal dentin. To obtain a standardized smear layer, dentin surfaces were polished under water cooling using 600-, 800-, and 1000-grit silicon carbide papers for 10 s each. Specimens were randomly assigned to 12 experimental groups. Group 1 served as the control group and received no treatment. In Groups 2, 3, and 4, provisional luting cement was applied without IDS. In Group 5, IDS was performed with OptiBond FL without provisional cementation. In Groups 6, 7, and 8, IDS was performed with OptiBond FL followed by provisional cementation. In Group 9, IDS was performed with G2-Bond without provisional cementation. In Groups 10, 11, and 12, IDS was performed with G2-Bond followed by provisional cementation. Provisional luting cement was removed by Al₂O₃ air abrasion in Groups 2, 6, and 10, by Katana Cleaner in Groups 3, 7, and 11, and by hand instrumentation in Groups 4, 8, and 12. Shear bond strength testing was performed using a universal testing machine (Instron). To evaluate structural changes on dentin and IDS surfaces, two specimens from each group (n = 2) were examined after the cleaning procedures using a field-emission scanning electron microscope (FE-SEM; HITACHI SU5000). Specimens were dried for 24 h, sputter-coated with gold using a vacuum coating unit (LEICA ACE 200, Vienna), and surface photomicrographs were obtained at 2500× magnification. Statistical analysis was performed using non-parametric tests. The results showed that in specimens without IDS, no statistically significant differences in shear bond strength were found among the cleaning methods (p > 0.05). In contrast, in IDS-treated specimens, all cleaning procedures applied after provisional cement contamination resulted in a statistically significant reduction in shear bond strength compared with uncontaminated IDS groups (p < 0.05). Under uncontaminated conditions, the shear bond strength of the G2-Bond–based IDS group was significantly higher than that of the non-IDS control group (p < 0.05). Although an increase in bond strength was also observed in OptiBond FL–based IDS groups, this increase was more limited compared with G2-Bond. In all IDS-treated groups subjected to provisional cementation and subsequent cleaning, the bond strength could not be restored to the level of uncontaminated IDS specimens, regardless of the cleaning method applied. SEM analysis revealed residual cement remnants and morphological alterations in the IDS layer after all cleaning procedures. In conclusion, IDS enhances the resin–dentin bond strength under uncontaminated conditions; however, none of the currently available mechanical or chemical cleaning methods were able to fully recover the bonding advantage provided by IDS following provisional cement contamination.