Denis Diderot'nun materyalizmi
Denis Diderot'nun materyalizmi
  1. Tez No: 983165
  2. Yazar: ÖZGE DURGUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE BARIŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Aydınlanma, Batı düşünce tarihinde akıl, bilim ve eleştirel sorgulamayı merkeze alan köklü bir zihinsel dönüşüm hareketidir. 18. yüzyılda özellikle Fransa'da en güçlü ifadesini bulan bu hareket, yalnızca teorik bir arayış değil, aynı zamanda toplumsal ve siyasal dönüşümü amaçlayan radikal bir kültürel girişim olmuştur. Fransız Aydınlanması'nın en önemli ürünlerinden biri, Denis Diderot ve D'Alembert'in öncülüğünde yayımlanan Ansiklopedi'dir. Bu eser, bilginin yalnızca derlenmesini değil, aynı zamanda aklın ve deneyin rehberliğinde yeniden tanımlanmasını amaçlamıştır. Ansiklopedistler dogmatik metafiziğe karşı kuşkucu, agnostik ve materyalist eğilimler geliştirmiştir. Bu çerçevede Denis Diderot, Aydınlanma'nın en yaratıcı ve radikal figürlerinden biri olarak öne çıkar. İlk eserlerinde deist bir yaklaşım sergilese de zamanla natüralizme, ardından da materyalizme yönelmiş; doğayı kendi iç yasalarıyla açıklamaya dayalı bir felsefe geliştirmiştir. Ona göre düşünce, bilinç ve özgürlük, doğa yasaları içinde kavranmalıdır. Bu çalışma, üç bölümde Diderot'nun materyalizmini tarihsel kökenleri, Fransız Aydınlanması içindeki yeri ve felsefi bütünlüğü bağlamında ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Enlightenment marks one of the most profound intellectual shifts in Western thought, emphasizing reason, science, and critical inquiry. In the eighteenth century, this movement found its strongest expression in France, where it became not only a theoretical pursuit but also a radical cultural project aimed at social and political change. One of the most notable achievements of the French Enlightenment was the Encyclopedia, directed by Denis Diderot and d'Alembert, which sought not only to compile knowledge but to redefine it based on reason and experience. The Encyclopedists developed skeptical, agnostic, and materialist approaches opposed to dogmatic metaphysics. In this context, Denis Diderot emerges as one of the most creative and radical figures. While his early writings reflect a deistic view, he gradually shifted toward naturalism and ultimately embraced materialism, grounding his philosophy in the self-sufficiency of nature. For Diderot, thought, consciousness, and freedom must be understood within the framework of natural laws. This study aims to examine Diderot's materialism in three parts: It's historical roots, its role within the French Enlightenment, and its wider philosophical implications.