Türkiye demir çelik sektöründeki sıvı çelik üretiminde fosil yakıt ve yenilenebilir enerji kullanımının karşılaştırmalı yaşam döngüsü değerlendirmesi
Comparative life cycle assessment of fossil fuel and renewable energy use in liquid steel production in the Turkish iron and steel industry
- Tez No: 983273
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoloji Bilim Dalı
Özet
Demir-çelik sektörü, çevresel etkilerinin büyüklüğü nedeniyle sürdürülebilir üretim uygulamalarının geliştirilmesine ihtiyaç duyan enerji yoğun bir endüstridir. Bu çalışma, elektrik ark fırını kullanılarak gerçekleştirilen 1 ton sıvı çelik üretiminde fosil yakıt ve güneş enerjisi kullanımına bağlı çevresel etkilerin karşılaştırılması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada sistem sınırı kapıdan kapıya olarak belirlenmiş, fonksiyonel birim 1 ton sıvı çelik olarak seçilmiştir. Kullanılan veriler, demir-çelik sektöründe uluslararası ölçekte kabul gören kuruluşların yayınladığı raporlar ile yaşam döngüsü analizi alanında yapılan güncel akademik çalışmalar ve literatürden derlenmiştir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi, ISO 14040 ve ISO 14044 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilmiş; çevresel etkilerin hesaplanmasında CML Baseline yöntemi, analizlerde ise OpenLCA yazılımı tercih edilmiştir. Sonuçlar, yenilenebilir enerji kullanımının çevresel kirliliğe neden olan emisyonları belirgin şekilde azalttığını, fosil yakıt kullanımının ise bu emisyonların artışına yol açtığını göstermektedir. Yenilenebilir enerji kullanımı ve fosil yakıt kullanımı ile gerçekleştirilen üretim süreçlerinin her ikisinde de deniz suyu ekotoksisitesi en yüksek değere sahip etki kategorisi olarak öne çıkarken, abiyotik tükenme en düşük çevresel etkiye sahip kategori olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgular, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının demir-çelik sektöründe sürdürülebilir üretime önemli bir katkı sağladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The steel industry is an energy-intensive sector that requires the development of sustainable production practices due to the magnitude of its environmental impacts. This study was conducted to compare the environmental impacts associated with the use of fossil fuels and solar energy in the production of 1 ton of liquid steel using an Electric Arc Furnace (EAF). The system boundary in the study was defined as gate-to-gate, with the functional unit chosen as 1 ton of liquid steel. The data used were collected from reports published by internationally recognized organizations in the steel industry, as well as recent academic studies and literature on Life Cycle Assessment (LCA). The Life Cycle Assessment was conducted in accordance with ISO 14040 and ISO 14044 standards, with the CML Baseline method used to calculate environmental impacts, and OpenLCA software employed for the analyses. The results show that the use of renewable energy significantly reduces emissions that cause environmental pollution, whereas the use of fossil fuels leads to an increase in these emissions. In both production processes, those using renewable energy and fossil fuels, marine ecotoxicity was identified as the most significant impact category, while abiotic depletion was found to have the least environmental impact. The findings suggest that the use of renewable energy sources makes a significant contribution to sustainable production in the steel industry.