Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'de şarap turizminin geliştirilmesine yönelik bir envanter ve rota analizi
An inventory and route analysis for the development of wine tourism in Central Anatolia Region of Turkey
  1. Tez No: 983274
  2. Yazar: AYDIN SU USAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
Özet
Şarap turizmi, dünyada giderek büyüyen bir endüstri olmasına rağmen, Türkiye'de hem şarap üretimi hem de şarap turizmi görece arka planda kalmıştır. Türkiye'nin sahip olduğu geniş coğrafi çeşitlilik, ülkenin birçok bölgesinde üzüm yetiştiriciliğine ve şarap üretimine olanak tanımaktadır. Ancak, ülkenin farklı bölgelerinde şarap turizminin gelişme süreci farklılık göstermektedir. İç Anadolu, özellikle Kapadokya bölgesi, tarihsel olarak şarap üretimi açısından en önemli merkezlerden biri olmasına rağmen, şarap turizmi bölgesel ve ulusal stratejik turizm planlamalarına entegre edilmemiştir. Bu araştırma, İç Anadolu'nun şarap turizminin gelişmesine katkı sağlayacak kaynaklarını belirleyerek, özellikle turist rehberlerine ve tur operatörlerine yönelik bir şarap rotası oluşturmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında, bölgedeki şarap üreticileri, şarap sektöründe profesyoneller, bağcılık ve turizm alanında çalışan akademisyenler ile turist rehberleriyle yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler nitel içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, bölgenin Kalecik Karası, Hasandede ve Narince gibi endemik üzüm çeşitleri, volkanik toprak yapısı ve karasal iklimin sağladığı benzersiz teruvar özellikleri ile öne çıktığını göstermektedir. Ayrıca, enologlar ve akademik uzmanlar, bölgedeki geleneksel şarap yapım teknikleri ve Kapadokya'nın kayadan oyma mahzenlerinin şarap üretimi ve olgunlaşma sürecine sağladığı katkının önemine vurgu yapmaktadır. Önerilen şarap rotası, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale ve Ankara illerini kapsamakta olup, farklı sürelerde düzenlenebilecek esnek tur programlarına olanak tanımaktadır. Rota, Göreme Milli Parkı, Uçhisar, Güzelyurt ve Kızılırmak Vadisi gibi kültürel ve doğal miras alanlarıyla dengeli bir şekilde bütünleşerek ziyaretçilere kapsamlı bir deneyim sunmaktadır. Çalışma, bölge turizminin çeşitlendirilmesine katkı sağlamanın yanı sıra, turizm ve şarap sektörleri arasında iş birliğinin önemini vurgulamakta ve stratejik turizm planlamalarına bilimsel ve sektörel perspektifler doğrultusunda yön göstermektedir. Elde edilen veriler, şarap üreticileri, tur operatörleri ve bölgesel politika yapıcılar için sürdürülebilir şarap turizmi geliştirme konusunda önemli rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Wine tourism represents a growing industry worldwide; yet, in Turkey, both the winemaking industry and its tourism-related aspects remain underdeveloped. Despite Turkey's diverse geographical attributes that allow viticulture across multiple regions, the development of wine tourism projects varies significantly across the country. Central Anatolia, particularly the Cappadocia region, has historically been one of the most prominent areas for wine production, with viticultural traditions dating back thousands of years. However, despite its historical and cultural significance, wine tourism remains absent from national and regional strategic tourism planning initiatives. This research aims to assess the potential of Central Anatolia's viticultural resources in supporting the development of wine tourism, with the ultimate goal of designing a structured wine route for tour guides and tourism professionals. Semi-structured interviews were conducted with key industry stakeholders, including local winemakers, professionals in the wine industry, academics specializing in viticulture and tourism, and professional tour guides, and analyzed using qualitative content analysis. The findings underline the region's unique viticultural assets, including indigenous grape varieties such as Kalecik Karası, Hasandede, and Narince, as well as distinctive terroir characteristics shaped by volcanic soils and a continental climate. Moreover, insights from oenologists and academic experts highlight the significance of traditional winemaking techniques and the role of rock-cut wine cellars in Cappadocia, which contribute to the region's distinctive wine production methods and aging processes. The proposed wine route spans Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, and Ankara, offering flexibility in itinerary length and a balanced combination of wine experiences with cultural and natural attractions, such as Göreme National Park, Uçhisar, Güzelyurt, and the Kızılırmak Valley. The study not only supports the diversification of tourism activities in the region but also contributes to strategic tourism planning by integrating academic and sectoral perspectives. The research provides practical guidance for winemakers, tour operators, and regional policymakers, emphasizing the need for collaboration between the tourism and wine industries to develop sustainable wine tourism-initiatives.