Üçler misakı: Üçüzlü ve gizli bir toplantı
The pact of the three: A tripartite and confidential meeting
  1. Tez No: 983295
  2. Yazar: MUTLU PERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türk Millî Mücadelesi'nin yönünü tayin eden en önemli siyasi ve askerî belgelerden biri olan Üçler Misakı'nı tarihsel, ideolojik ve stratejik düzeyde ele alarak, belgenin Cumhuriyet'in kuruluş sürecine olan çok katmanlı etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Mustafa Kemal Atatürk, Mareşal Fevzi Çakmak ve General Cevat Çobanlı tarafından imzalanan bu metin, yalnızca bir askerî taahhüt belgesi olmanın ötesinde, Türk milletinin bağımsızlık ve egemenlik ideallerini somutlaştıran bir irade beyanıdır. Üçler Misakı, Millî Mücadele'nin gidişatını belirleyen zihinsel, stratejik ve ahlaki zeminleri inşa etmiş; Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet felsefesinin erken nüvelerini içinde barındıran kurucu bir metin olarak işlev görmüştür. Bu yönüyle Misak, yalnızca bir tarihî belge değil, aynı zamanda ulus inşasının entelektüel temellerini yansıtan bir stratejik vizyon belgesidir. Tez, Atatürk'ün Anadolu'ya geçiş süreci hakkındaki yaygın tarihsel yanlış kabullere eleştirel bir perspektifle yaklaşmakta, onun hareket noktasının ne Osmanlı Sarayı'nın bir misyon yüklemesi ne de emperyalist güçlerin yönlendirmesiyle açıklanamayacağını belge temelli bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu bağlamda Üçler Misakı, Atatürk'ün iradesinin dışsal güçlerden bağımsız olduğunu, Millî Mücadele'nin karar verici çekirdeğinin tamamen yerli ve millî bir inisiyatifle şekillendiğini açık biçimde göstermektedir. Misak'ın maddeleri, Atatürk ve silah arkadaşlarının Türkiye'yi modern, laik ve bağımsız bir devlet yapısına kavuşturma iradelerinin önceden tasarlandığını; bu sürecin tesadüflerle değil, bilinçli ve stratejik bir kararlılıkla yürütüldüğünü ortaya koymaktadır. Bu yönüyle Üçler Andı, bir askerî-siyasi program değil, aynı zamanda Türk modernleşmesinin yol haritası niteliğindedir. Bu çalışma, yalnızca bir tarihsel değerlendirme değil; aynı zamanda Türk siyasi düşüncesinin ve stratejik planlamasının erken dönem evrimini çözümlemeye yönelik bir entelektüel çabadır. Üçler Misakı'nın taşıdığı tarihî, ideolojik ve ahlaki anlamların yeniden yorumlanması suretiyle, Türkiye'nin yakın tarihine dair daha rafine bir anlayış geliştirileceği düşünülmektedir. Nihayetinde bu tez, geçmişin doğru yorumlanmasının yalnızca akademik değil, aynı zamanda toplumsal bir sorumluluk olduğu inancıyla hazırlanmış; gelecek kuşaklara tarihsel bilinç, stratejik derinlik ve fikrî duruş aşılamayı hedefleyen bir katkı sunmayı ummaktadır. Ayrıca bu araştırmanın, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu değerlerinin ve ideallerinin, bugün ve yarın için önemini vurgulayan bir kaynak işlevi görmesini diliyorum.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Üçler Misakı (The Pact of the Three)-one of the most pivotal strategic and ideological documents of the Turkish National Struggle-in its historical, intellectual, and strategic dimensions, revealing its multifaceted impact on the foundation of the Republic of Turkey. Signed by Mustafa Kemal Atatürk, Marshal Fevzi Çakmak, and General Cevat Çobanlı, this pact transcends the limits of a mere military agreement and stands as a declaration of national will, embodying the ideals of Turkish sovereignty and independence. The Üçler Misakı played a central role in shaping the intellectual and strategic underpinnings of the National Struggle and served as a foundational text that encapsulated the early philosophical tenets of the emerging Republic. In this regard, it is not only a historical artifact but a document that reflects the strategic vision that guided the construction of modern Turkey. The thesis critically engages with prevailing historical claims regarding Atatürk's passage to Anatolia and challenges assertions that frame this move as the result of orders from the Ottoman Sultan or directives from British authorities. Contrary to these claims, the study presents the Üçler Misakı as compelling evidence that Mustafa Kemal's initiative was based on autonomous national will, untainted by external influence. The pact's content demonstrates that the Turkish War of Independence was led by a core of leadership grounded in domestic strategic foresight and ideological coherence. The Üçler Oath thus emerges as a testament to the determination of Atatürk and his comrades to steer the national struggle according to their own principles and vision for a fully sovereign and modern state. Ultimately, this thesis is not merely a historical inquiry but a deliberate intellectual contribution aimed at illuminating the ideological and strategic dynamics that shaped the Turkish Republic. It aspires to serve as a reference point for future scholarship in understanding and interpreting modern Turkish history. In doing so, it expresses the hope that the insights drawn from this research will guide future generations in cultivating historical awareness, strategic thinking, and a principled national consciousness. I also hope that this research will serve as a resource emphasizing the significance of the founding values and ideals of the Republic of Turkey for both the present and the future.