Data - driven product recommendation system for second - hand products
İkinci el ürünler için veriye dayalı ürün tavsiye sistemi
- Tez No: 983467
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez,farklı veri türlerini desteklemek amacıyla keskin tekil, keskin aralıklı ve bulanık değişkenleri içeren Karma Değişkenli Tasarım Ortamı (MVDE) kapsamında geliştirilmiş Aksiyomatik Tasarım (AD) çerçevesiyle çalışan bir öneri sistemi sunmaktadır. Model, hem maliyet hem de fayda kriterlerini dikkate alarak tercih ifadelerinde esneklik sağlamaktadır. Ayrıca, tasarım ve sistem alanları arasındaki asimetrik bacak uzunluklarını hesaba katan yenilikçi bir yaklaşım sunulmuştur; bu durum literatürde çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Geleneksel AD yaklaşımı, eşit veya sonsuz bilgi içeriğine (I) sahip alternatifleri tek tip olarak ele almakta ve bu nedenle bazı seçenekler yeterince iyi değerlendirilememektedir. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek amacıyla modele Minkowski mesafesi ve Beklenti Teorisi entegre edilmiş,“rekabet avantajı”ve“rekabet dezavantajı”puanları tanımlanarak daha hassas bir sıralama yapılması sağlanmıştır. Bu gelişme, AD'yi ikili seçim aracından daha nüanslı bir öneri sistemine dönüştürmektedir Sistem, web kazıma ve bilgi çıkarımı yöntemleriyle desteklenmiş, kapsamlı vaka analizleriyle etkinliği doğrulanmıştır. Sonuç olarak, önerilen yaklaşım ikinci el platformlarının verimliliğini ve kullanıcı deneyimini artırmakta, mevcut ürünlerin yeniden kullanımını teşvik ederek çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a recommendation system using an enhanced Axiomatic Design (AD) framework within a Mixed Variable Design Environment (MVDE), incorporating crisp singleton, crisp interval, and fuzzy variables to support diverse data types. The model considers both cost and benefit criteria, accounts for asymmetric leg lengths between design and system domains, and addresses a limitation of traditional AD, which treats alternatives with equal or infinite information content (I) uniformly. To overcome this, Minkowski distance and Prospect Theory are integrated, introducing“competitive advantage”and“competitive disadvantage”scores to enable refined ranking. This advancement transforms AD from a binary selection tool into a more nuanced recommendation system. Data collection and analysis are supported by web scraping and information extraction methods. The effectiveness and applicability of the model are validated through comprehensive case studies. Ultimately, the proposed approach aims to improve the operational efficiency and user experience of second-hand product platforms. Moreover, by promoting the continued use of existing products, it contributes to environmental sustainability through the reduction of demand for new production and the minimization of waste and associated emissions.