Pan aurora kinaz inhibitörü olan danusertib'in CFPAC-1 ve MIA PACA-2 pankreas kanseri hücre hatlarında vimentin ve e-kaderin ekspresyonu üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of pan aurora kinase inhibitor, danusertib, on vimentin and e-cadheri̇n expression in CFPAC-1 and MIA PACA-2 pancreatic cancer cell lines
  1. Tez No: 983535
  2. Yazar: RAWEZH AHMED MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATA ÖZÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Pankreas kanseri vakalarının %90'ından fazlasını oluşturan pankreas duktal adenokarsinomu (PDAC), agresif biyolojik yapısı, erken metastatik potansiyeli ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle en ölümcül malignitelerden biridir. Tedavi yöntemlerindeki gelişmelere rağmen klinik sonuçlar zayıf kalmaya devam etmekte ve bu durum yeni tedavi stratejilerine acil ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Özellikle aurora kinazları hedef alan kinaz inhibitörleri, metastazın bir özelliği olan epitel-mezenkimal geçiş (EMT) de dahil olmak üzere önemli onkojenik süreçleri düzenleme yetenekleri nedeniyle dikkat çekmektedir. Güçlü bir pan-aurora kinaz inhibitörü olan Danusertib, çeşitli kanser modellerinde antitümör aktivite göstermiş olmasına rağmen pankreas kanseri üzerindeki etkileri yeterince karakterize edilmemiştir. Bu çalışma, Danusertib'in pankreas kanseri hücre hatlarında antimetastatik potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. İnsan pankreatik duktal adenokarsinom (PDAC) hücre hattı CFPAC-1 ve insan pankreas karsinomu hücre hattı MIA PaCa-2, epitel-mezenkimal geçiş (EMT) ile ilişkili belirteçlerdeki değişimlerin incelenmesi amacıyla kullanılmıştır. Daha önce gerçekleştirilen sitotoksisite deneylerinde, Danusertib'in yarı maksimal inhibitör konsantrasyonu (IC₅₀) CFPAC-1 hücreleri için 400 nM, MIA PaCa-2 hücreleri için ise 300 nM olarak belirlenmiş olup, deneylerde bu dozlar kullanılmıştır. Epitelyal belirteç olarak E-kadherin (CDH1) ve mezenkimal belirteç olarak Vimentin (VIM) genlerinin ifade düzeyleri, kantitatif gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) yöntemi ile spesifik primerler kullanılarak analiz edilmiştir. Danusertib uygulaması, EMT belirteçlerinin ekspresyonunda doz ve zamana bağlı bir düzenlenmeye yol açmıştır. CFPAC-1 hücrelerinde (400 nM) hem E-kadherin hem de Vimentin ekspresyon düzeyleri belirgin biçimde azalmış olup, bu durum Danusertib'in gen ekspresyonu üzerinde baskılayıcı bir etki oluşturduğunu göstermektedir. Buna karşılık, MIA PaCa-2 hücrelerinde (300 nM) E-kadherin ekspresyonu 48. saatte yaklaşık iki kat artarken, Vimentin düzeylerinde azalma gözlenmiştir. Bu sonuçlar, MIA PaCa-2 hücrelerinde kısmi bir mezenkimal–epitelyal geçiş (MET) yanıtının meydana geldiğini düşündürmektedir. Mevcut bulgular, Danusertib'in MET sürecini destekleyerek bir antimetastatik ajan olabileceğini göstermektedir. Ancak EMT ve MET yolaklarında yer alan diğer düzenleyici genlerin incelenmesi, bu ilacın metastatik süreçler üzerindeki etkisinin daha net bir şekilde ortaya konulmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC), accounting for more than 90% of pancreatic cancer cases, represents one of the most lethal malignancies due to its aggressive biological nature, early metastatic potential, and low prognosis. Despite advances in treatment modalities, clinical outcomes remain poor, highlighting the urgent need for novel therapeutic strategies. Kinase inhibitors, particularly those targeting aurora kinases, have gained attention for their ability to regulate key oncogenic processes, including epithelial–mesenchymal transition (EMT), a hallmark of metastasis. Danusertib, a potent pan-aurora kinase inhibitor, has demonstrated antitumor activity in various cancer models, yet its effects on pancreatic cancer remain insufficiently characterized. This study aimed to evaluate the antimetastatic potential of danusertib in pancreatic cancer cell lines. The human pancreatic ductal adenocarcinoma (PDAC) cell line CFPAC-1 and the human pancreatic carcinoma cell line MIA PaCa-2 were used to investigate changes in markers associated with epithelial-mesenchymal transition (EMT). In previous cytotoxicity experiments, the half-maximal inhibitory concentration (IC₅₀) of danusertib was determined as 400 nM for CFPAC-1 cells and 300 nM for MIA PaCa-2 cells, and these doses were used in the experiments. The expression levels of the epithelial marker E-cadherin (CDH1) and mesenchymal marker Vimentin (VIM) genes were analyzed by quantitative real-time PCR (qRT-PCR) using specific primers. Danusertib administration led to a dose- and time-dependent regulation of the expression of EMT markers. In CFPAC-1 cells (400 nM), both E-cadherin and vimentin expression levels were significantly decreased, suggesting a suppressive effect of danusertib on gene expression. In contrast, in MIA PaCa-2 cells (300 nM), E-cadherin expression increased approximately twofold at 48 hours, while vimentin levels decreased. These results suggest that a partial mesenchymal-epithelial transition (MET) response occurs in MIA PaCa-2 cells. The present findings suggest that danusertib may be an antimetastatic agent by promoting the MET process. However, examination of other regulatory genes involved in the EMT and MET pathways may provide a clearer understanding of the effect of this drug on metastatic processes.