5G baz istasyonları için paterni değiştirilebilir yüksek kazançlı dizi anten tasarımı
Patternable high gain array antenna design for 5G base stations
  1. Tez No: 983584
  2. Yazar: HUSAM DEEN KAYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, 5G baz istasyonlarında kullanılmak üzere yüksek kazançlı ve patern yönlendirme yeteneğine sahip bir anten sistemi tasarlanmış ve analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, faz kaydırma tekniği kullanılarak farklı yönlere (+4°, -4°, 0°) ışın yönlendirebilen, yeniden yapılandırılabilir 1x8 doğrusal yama anten dizisi önerilmiştir. Anten, 780 MHz frekansında çalışacak şekilde optimize edilmiştir. İki farklı besleme yapısına sahip anten tasarımı geliştirilmiştir. Mikroşerit hat beslemeli tasarımda mikroşerit besleme hattı ve Rogers RO4003C dielektrik malzemesi kullanılmış, Koaksiyel hat beslemeli tasarımda ise koaksiyel besleme yöntemi kullanılmıştır. Her iki yapı, CST Studio Suite yazılımı ile modellenmiş ve simülasyonlarla değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, antenin her iki yöntemle de modellenebileceği, özellikle patern yapılandırma sayesinde tek bir anten ile farklı bölgelerin kapsama alanına alınabileceği ve antenin kırsal kesimlerde 5G verici anteni olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir. Ayrıca, anten yapılandırması için tasarlanan ve üretilen yapılandırılabilir Wilkinson güç bölücünün ölçümleri VNA ile yapılmış ve MATLAB ortamında simülasyon verileriyle karşılaştırılarak analiz edilmiştir. FR-4 malzemesinin dielektrik kayıpları nedeniyle küçük sapmalar gözlemlense de genel olarak tasarımlar beklenen frekans, faz ve genlik değerlerine yakın seviyelerde veriler üretmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a high-gain antenna system with beam steering capability for use in 5G base stations is designed and analyzed. Within the scope of the study, a pattern reconfigurable 1x8 linear patch antenna array capable of directing beams to different directions (+4°, -4°, 0°) using a phase shifting technique is proposed. The antenna is optimized to operate at a frequency of 780 MHz. Antenna designs with two different feed structures were developed. The first design used a microstrip feed line and Rogers RO4003C dielectric material, while the second design used a coaxial feed method. Both structures were modeled and evaluated through simulations using CST Studio Suite. Based on the results, it was concluded that the antenna can be modeled with both methods, and that, in particular, the pattern reconfiguration allows coverage of different regions with a single antenna and that the antenna can be used as a 5G transmitter antenna in rural areas. In addition, measurements of the reconfigurable Wilkinson power divider designed and manufactured for the antenna configuration were performed with a VNA and compared with simulation data in MATLAB. Although small deviations were observed due to the dielectric losses of the FR-4 material, in general the designs produced data at levels close to the expected frequency, phase and amplitude values.