Varoluş felsefesinin sinemaya yansımaları: Abbas Kiarostami filmleri
Reflections of existential philosophy on cinema: Abbas Kiarostami movies
  1. Tez No: 983653
  2. Yazar: BUKET KARADELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ULUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Güzel Sanatlar, Felsefe, Performing and Visual Arts, Fine Arts, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, varoluş felsefesinin sinema sanatındaki yansımalarını Abbas Kiarostami'nin film estetiği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Varoluşun özne merkezli felsefi boyutları, özellikle bireyin anlam arayışı, ölüm, özgürlük, yalnızlık ve yabancılaşma gibi temel kavramlar ekseninde ele alınmıştır. Sinemanın yalnızca bir anlatı biçimi olmasının ötesinde aynı zamanda felsefi düşüncenin estetik bir aracı olarak değerlendirilebileceği düşüncesinden hareketle, Kiarostami'nin Kirazın Tadı (1997), Yakın Plan (1990) ve Rüzgâr Bizi Sürükleyecek (1999) adlı filmleri, varoluşçu felsefenin sinemasal temsilleri bağlamında analiz edilmiş bu bağlamda varoluşsal felsefecilerle güçlü bağını ortaya koymaktadır. Çalışmada, nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; tematik analiz ve fenomenolojik yaklaşım bir arada uygulanmıştır. Filmler, karakterlerin içsel deneyimlerine, zaman ve mekânla kurdukları ilişkilere ve izleyiciyle kurulan anlatı düzlemine odaklanarak çözümlenmiştir. Her film, seçilen sahneler üzerinden hem tematik hem de biçimsel olarak değerlendirilmiştir. Analiz sürecinde Albert Camus'nün absürd düşüncesi, Jean-Paul Sartre'ın özgürlük ve sorumluluk anlayışı, Martin Heidegger'in varlık ve ölüme yönelim kavramı çözümlemenin felsefi temelini oluşturmuştur. Ayrıca, Abbas Kiarostami'nin anlamı izleyiciye bırakan açık anlatı yapısı, Umberto Eco'nun“açık yapıt”kuramı doğrultusunda değerlendirilmiş filmlerin yoruma açıklığı, izleyicinin anlam üretim sürecine aktif olarak katılmasını mümkün kılan bir estetik yaklaşım olarak ele alınmıştır. Analiz edilen filmlerde, karakterlerin sessizlik, durağanlık ve olay eksenli olmayan anlatı yapısı aracılığıyla varoluşsal sorgulamalara yöneldikleri gözlemlenmiştir. Bu bağlamda Kiarostami sineması, yalnızca tematik düzeyde değil, biçimsel olarak da varoluş felsefesinin estetik bir tezahürüdür. Filmdeki görsel metaforlar, anlatı boşlukları ve izleyiciye bırakılan yorum alanları, fenomenolojik sinema deneyimini güçlendirmekte ve bireyin dünyadaki konumuna dair felsefi sorgulamayı teşvik etmektedir. Sonuç olarak bu tez, sinemanın düşünsel bir alan olarak felsefe ile kurduğu ilişkiyi görünür kılarken, Kiarostami'nin yönetmenlik dili aracılığıyla insan varoluşunun özünü estetik bir düzlemde kavramaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the reflections of existential philosophy in the art of cinema through Abbas Kiarostami's film aesthetics. The subject-centered philosophical dimensions of existence are addressed particularly around fundamental concepts such as the individual's search for meaning, death, freedom, loneliness, and alienation. Departing from the idea that cinema can be regarded not only as a narrative form but also as an aesthetic instrument of philosophical thought, Kiarostami's films Taste of Cherry (1997), Close-Up (1990), and The Wind Will Carry Us (1999) are analyzed in the context of the cinematic representations of existential philosophy, thereby revealing their strong connection to existential thinkers. The study employs a qualitative research method, combining thematic analysis with a phenomenological approach. The films are examined by focusing on the characters' inner experiences, their relationship with time and space, and the narrative plane established with the audience. Each film is evaluated both thematically and formally through selected scenes. In the process of analysis, Albert Camus's concept of the absurd, Jean-Paul Sartre's understanding of freedom and responsibility, and Martin Heidegger's notion of being and being-toward-death have constituted the philosophical foundation of the interpretation. Moreover, Kiarostami's open narrative structure, which leaves meaning to the viewer, has been evaluated in light of Umberto Eco's theory of the“open work.”The openness of the films to interpretation is considered as an aesthetic approach that enables the viewer to actively participate in the process of meaning-making. In the analyzed films, it has been observed that the characters are directed toward existential questioning through silence, stasis, and a non-plot-centered narrative structure. In this regard, Kiarostami's cinema emerges as an aesthetic manifestation of existential philosophy not only thematically but also formally. The visual metaphors, narrative gaps, and interpretive spaces left to the viewer reinforce the phenomenological cinematic experience and encourage philosophical inquiry into the individual's position in the world. In conclusion, this thesis seeks to make visible the relationship between cinema and philosophy as an intellectual field, while striving to apprehend the essence of human existence aesthetically through Kiarostami's directorial language.