Analysis of Factors Influencing Rail Commuting in Greater Manchester
Greater Manchester'da Demiryoluyla Yapılan Banliyö Yolculuklarını Etkileyen Faktörlerin Analizi
- Tez No: 983684
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMON BLAINEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Southampton
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Coğrafi Ağırlıklı Regresyon (GWR) ve küresel çoklu regresyon modellerinin kullanımıyla demiryolu hizmetleri için talep tahminini konu almaktadır. Ayrıca, bu çalışma hem Birleşik Krallık'ta hem de dünyanın diğer yerlerinde demiryolu talebini tahmin etmek için farklı metodolojileri incelemiştir. Genellikle, bir metropol bölgesinin farklı bölgelerinden yapılan demiryolu ile işe gidip gelme seviyeleri, benzer demiryolu hizmet seviyesine sahip olsalar bile önemli ölçüde farklılık gösterebilir. Bu çalışma, 2011 nüfus sayımındaki işe gidip gelme verilerini ve çeşitli mekansal ve sosyo-ekonomik veri setlerini kullanarak, Greater Manchester'ın farklı bölgelerinden yapılan demiryolu ile işe gidip gelme seviyelerini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Bu veriler, Greater Manchester'da demiryolu ile işe gitme eğilimine yönelik küresel regresyon modellerini iyileştirmek ve kalibre etmek amacıyla kullanılmıştır. En iyi performansı gösteren modeller, daha sonra GWR kullanılarak yeniden kalibre edilmiş ve farklı faktörlerin (örneğin, istihdam ve eğitim seviyesi) demiryolu ile işe gidip gelen kişi sayısı üzerindeki etkisinin mekansal varyasyonları değerlendirilmiştir. Küresel çoklu regresyon modelleri ve GWR modellerinden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve GWR modellerindeki mekansal varyasyonun önemi AICc tabanlı bir kriter kullanılarak test edilmiştir. Buna ek olarak, sonuçlar ArcGIS kullanılarak haritalanmış, bağımsız değişkenlerin demiryolu talebi üzerindeki etkilerinin yerel farklılıkları modelleme sürecinde değerlendirilmiştir. Belirlenen demiryolu kullanımındaki mekansal varyasyonların olası nedenleri ve yeni bölgeler için talep tahminine yönelik çıkarımlar hakkında bazı tartışmalar ve sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is concerned with demand forecasting for rail services, based on the incorporated use of Geographic Information Systems (GIS), Geographically Weighted Regression (GWR) and global multiple regression models. Moreover, this study has examined the different methodologies for forecasting rail demand, both in the UK and elsewhere around the world. It is often the case that levels of rail commuting from different areas of a metropolitan region may differ substantially, even when they have a similar rail service level. This study investigates the factors which affect levels of rail commuting from different parts of Greater Manchester, using journey to work data from the 2011 census at the output area level, along with a range of other spatial and socio-economic datasets to improve and calibrate global regression models of the trend toward to travelling to work by rail in the Greater Manchester. The models which gave the best performance were then recalibrated using GWR to assess spatial variations in the impact of different factors (such as employment and qualification level) on the number of people commuting by rail. The results from the global multiple regression models and GWR models were then benchmarked, with the significance of the spatial variation in the GWR models tested using an AICc-based criterion. In addition to this, the results were mapped using ArcGIS with local variations in terms of the effect of the independent variables on rail demand and evaluated in the modelling process. Some discussion and conclusions are offered as to the possible reasons for the spatial variations in rail use that have been determined, and the implications for demand forecasting for new output areas were discussed.