Türkiye'de kıraat eğitim-öğretiminde kavâid geleneği
The tradition of the qawaid used in the teaching of qiraa'at in Turkey
- Tez No: 983693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur'ân-I Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
Özet
Kıraat tarihi ile alakalı telifâtın, Kıraat ilminin günümüze kadar gelmesinde yeri asla küçümsenemez. Kur'ân-ı Kerîm'in orijinal telaffuzunu ses kaymasına uğratmadan, çağlar öncesindeki fonetik hususiyetlerini nesillere bozulmadan aktarmak kıraat ilmi ile mümkün olmuştur. Cumhuriyet Döneminde ilme olam himmetin azalması, klasik kaynakları anlama ve yorumlamadaki dil eksikliği ve gayretin azalması gibi sebeplerle kavaid mecmuaları aşere tarikinde yardımcı kaynak olarak ortaya çıkmıştır.İşte bu çalışmada; Kur'ân kelimelerinin daha çok lehçe ve fonetik farklılıkları ile alâkalı olan usül konularından olan , İstanbul ve Mısır tarîki kavaid mecmualarında ihtilaf edilen ve ittifak edilen hususlar ele alınmıştır. Farklılık arzeden kelimelerin kaynağı aynıdır. Ancak ilim erbâbının tercihleri vecihlerde takdim ve te'hîr, birinin okuttuğunu diğerinin okutmaması gibi bazı farklılıkları ortaya çıkarmıştır. Bu çalışma İstanbul ve Mısır tarîki kavaid mecmualarında ele alınan kelimelerdeki vecihlerde usül farklılıklarını yeni bir bakışla ele almayı hedeflemektedir. Tarîkler arasındaki tercihleri örneklerle ortaya koyarak ilgilenen kişilere kolaylık sağlamayı gaye edinmiştir.
Özet (Çeviri)
The role of manuscripts related to the history of recitation in the preservation of the science of recitation to the present day cannot be underestimated. It has been possible to transmit the original pronunciation of the Holy Quran without any sound shifts, and to pass down its phonetic characteristics from ancient times to future generations without any distortion. Due to the decline in dedication to science during the Republican Era, the lack of language skills and the diminished effort in understanding and interpreting classical sources, the qavaid collections emerged as supplementary sources in the Asherah order. This study examines the disagreements and agreements between the qavaid collections of the Istanbul and Egyptian orders, which are among the usul issues related primarily to dialect and phonetic differences in Quranic words. The origins of the words that differ are the same. However, the preferences of scholars have led to some differences, such as the use of the word and the delay in the recitation, and the refusal of one to recite what the other recites. This study aims to examine the differences in the methods of recitation in the word forms discussed in the Istanbul and Egyptian tarîki kavaid collections from a new perspective. It aims to facilitate those interested by presenting the choices between tarîks with examples.