Dokuma kumaş hatası ve kalite seviyesi için“kalite kontrol takip sistemi yazılımı”geliştirilmesi
Development of a quality control tracking system software for woven fabric defects and quality level management
  1. Tez No: 983695
  2. Yazar: ÖMER FARUK ÇALDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT ÇELİK, DOÇ. DR. DENİZ MUTLU ALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, tekstil endüstrisinde kalite kontrol süreçlerini dijitalleştirmek amacıyla geliştirilen web tabanlı“Kalite Kontrol Takip Yazılımı”nı ele almaktadır. Sistem, geleneksel manuel yöntemlerin yerine, kumaş hatalarının takibi, analizi ve raporlanmasına yönelik entegre modüller sunarak doğruluğu ve verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Yazılım, hata girişi, üretim topu takibi, analiz ve raporlama gibi işlevleri tek çatı altında toplayarak hem insan hatalarını azaltmakta hem de dokuma hatalarının nedenlerini belirlemeye yardımcı olmaktadır. Pilot uygulamalar, hata tespit süresinde azalma, kullanıcı memnuniyetinde artış ve genel hata oranlarında düşüş gibi olumlu sonuçlar vermiştir. Sistem, tezgâh performansı ve hata eğilimlerine dair gerçek zamanlı veriler sunarak, üretim kalitesini artırmak ve ekonomik kazanımlar sağlamak için güçlü bir araç olarak öne çıkmaktadır. Bu yönüyle yazılım, sektörde yaygın kullanıma uygun bir çözüm sunmakta ve Türk tekstil sektörünün dijital dönüşümüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the development of a web-based“Quality Control Tracking Software”designed to digitalize quality control processes in the textile industry. The system is designed to replace traditional manual methods by integrating modules for fabric defect tracking, analysis, and reporting, thus enhancing both accuracy and operational efficiency. By combining defect entry, production batch tracking, analysis, and reporting in a single platform, the software reduces human error and helps identify root causes of weaving defects. Pilot implementations demonstrated measurable improvements such as shorter defect detection times, higher user satisfaction, and a notable decrease in overall defect rates. With its ability to provide real-time data on loom performance and defect patterns, the system serves as a powerful tool to enhance production quality and deliver economic benefits. As such, it offers a scalable solution suitable for widespread adoption and contributes to the digital transformation of the Turkish textile sector.