Safevî dönemi minyatürlerinde mimari süsleme mekân, form ve bezeme üzerine bir inceleme
Safevî dönemi̇ mi̇nyatürleri̇nde mi̇mari̇ süsleme mekân, form ve bezeme üzeri̇ne bi̇r i̇nceleme
- Tez No: 983696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
Özet
Safevîler'in yönettiği bölgenin idari ve siyasi sisteminde uyguladığı yeni politikalar, dönemin tüm alanlarında derin ve kalıcı etkiler bırakmıştır. Kitap süsleme sanatının gelişimi, sanatsever Safevî hükümdarlarının özel önem verdiği yaklaşımlarından biridir. Minyatür sanatı, görsel bir sanat olarak sanatçının yaşadığı toplumun gerçekliklerini ve birçok önemli detayı yansıtan bir araçtır. Safevî yönetiminin ilk yarısında görkemli yapıların minyatürlerde betimlenmesi, bu dönemde inşa edilen ve günümüze ulaşan eserlerle somut olarak gözlemlenebilir. Safevî dönemi minyatür sanatçısı, bir süsleme sanatçısının yapılar üzerindeki motifleri tasarlayıp uygulama konusundaki ustalığıyla aynı yetkinlikle kendi resimlerindeki iç ve dış mekânları süslemiştir. Bu çalışma, Safevî dönemine ait seçili minyatür eserlerdeki mimari süslemelerde kullanılan mimari süslemelerin, Rumi motifler gibi motiflerin, mekân, bezeme ve formları incelemekte; bunların döneme ait mimari yapılarda kullanılan süslemelerde benzerlik ve farklılıklarını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Bu doğrultuda seçilen örneklerdeki Mimari süslemeler, Mekân, Form ve Bezemeler renk ve uygulama yöntemi açısından özellikleri analiz edilmiştir. Dönemin mimari yapılarında yer alan süslemelerin incelenip karşılaştırılması, minyatür sanatı ile Safevî dönemi mimarisi arasındaki ilişkiyi ve bu iki sanat dalının karşılıklı etkilerini daha iyi anlamamıza katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The new administrative and political policies implemented by the Safavids in the region they ruled had deep and lasting effects in all spheres of the era. The development of book ornamentation art was among the cultural approaches to which the art-loving Safavid rulers gave special importance. As a visual art form, miniature painting served as a medium through which the artist could reflect the realities of society and many important details of the time. The depiction of grand architectural structures in miniatures during the first half of the Safavid rule can be observed concretely in the surviving works constructed during that period. The Safavid miniature painter adorned both interior and exterior spaces in his paintings with the same level of skill that a decorative artist applied motifs to architectural structures. This study examines architectural ornamentation—particularly motifs such as Rumi—used in selected miniature works from the Safavid period and compares their similarities and differences with the decorative elements found in period-specific architectural structures. In this context, the architectural decorations, spaces, forms, and embellishments in the selected examples are analyzed in terms of color and technique. By examining and comparing the ornamentation in the architectural structures of the period, the study contributes to a deeper understanding of the relationship between miniature painting and Safavid architecture, as well as the mutual influences between these two artistic fields.