Sera koşullarında farklı bitki türlerine yapraktan uygulanan kalsiyum ve bor'un yeşil aksamda element taşınımı üzerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of foliar-applied calcium and boron on elemental translocation in the green tissues of different plant species under greenhouse condition
  1. Tez No: 983698
  2. Yazar: SENA GÖZÜYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ALKAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sera koşullarında farklı bitki türlerine (buğday, domates, hıyar ve soya) yapraktan uygulanan kalsiyum (Ca) ve bor (B) elementlerinin genç bitki kısımlarına taşınımı ile birlikte, yapılan uygulamaların bitki gelişimi, verim, başta Ca ve B olmak üzere besin elementi alımı üzerine etkileri araştırılmıştır. Deneme tesadüf parselleri deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Uygulamalarda 1000 mg kg⁻¹ dozunda kalsiyum nitrat [Ca(NO₃)₂] ve 200 mg kg⁻¹ dozunda borik asit (H₃BO₃) kullanılmıştır. Tüm uygulamalara sabit olarak 20 mg kg⁻¹ molibden (Mo) ilave edilmiştir. Molibden, bitki içerisinde hareketli bir element olması nedeniyle izleyici (tracer) olarak değerlendirilmiştir. Uygulama sonrası bitkilerde SPAD (klorofil içerik) değeri, kuru madde verimi, Ca ve B konsantrasyonları ile diğer besin elementi alımları incelenmiştir. Elde edilen bulgular bitki türüne göre farklılık göstermiştir. Buğday bitkisinde yapraktan uygulanan Ca ve B'un SPAD değeri, kuru madde verimi ve Ca konsantrasyonu üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisi gözlenmemiştir. Ancak B konsantrasyonu, önemli düzeyde artmıştır (p<0.001). Benzer şekilde domates bitkisinde SPAD değeri, kuru madde verimi uygulamalardan istatistiksel olarak etkilenmemiştir. B konsantrasyonu ise 29.53–55.18 mg kg⁻¹ arasında değişerek istatistiksel olarak önemli farklılık göstermiştir (p<0.001). Hıyar bitkisinde SPAD değeri yine istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Buna karşılık, yapraktan uygulanan B, kuru madde verimi açısından anlamlı bir artış sağlamış (p<0.001), B konsantrasyonu 40.40–154.00 mg kg⁻¹ arasında değişmiş ve istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Ca konsantrasyonu ise anlamlı düzeyde değişmemiştir. Soya bitkisinde en yüksek SPAD değeri (36.78) Ca+B uygulamasında elde edilmiştir (p<0.001). Kuru madde verimi ve Ca konsantrasyonu istatistiksel olarak önemsiz bulunmuş; ancak B konsantrasyonu üzerindeki etkiler anlamlı olmuş (p<0.001). En yüksek B konsantrasyonu 271.04 mg kg⁻¹ ile Ca+B uygulamasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the foliar application of calcium (Ca) and boron (B) to different plant species (wheat, tomato, cucumber, and soybean) under greenhouse conditions was investigated in terms of their translocation to young plant tissues and their effects on plant growth, yield, and nutrient uptake particularly that of Ca and B. The experiment was conducted using a randomized complete block design with four replications. Calcium nitrate [Ca(NO₃)₂] was applied at a dose of 1000 mg kg⁻¹ and boric acid (H₃BO₃) at 200 mg kg⁻¹. In all treatments, 20 mg kg⁻¹ of molybdenum (Mo) was added as a tracer element due to its mobility within the plant. After the application, SPAD values (chlorophyll content), dry matter yield, Ca and B concentrations, and the uptake of other nutrients were evaluated. Results varied depending on the plant species. In wheat, foliar-applied Ca and B had no statistically significant effect on SPAD, dry matter yield, or Ca concentration; however, B concentration increased significantly (p<0.001). Similarly, in tomato, SPAD and dry matter yield were not significantly affected, but B concentration ranged from 29.53 to 55.18 mg kg⁻¹, showing statistically significant differences (p<0.001). In cucumber, SPAD values were not significantly influenced, whereas foliar B application significantly increased dry matter yield (p<0.001). B concentration ranged from 40.40 to 154.00 mg kg⁻¹ and was statistically significant, while Ca concentration remained unaffected. In soybean, the highest SPAD value (36.78) was observed in the Ca+B treatment (p<0.001). Dry matter yield and Ca concentration were statistically non-significant, whereas B concentration showed a significant increase (p<0.001), with the highest value (271.04 mg kg⁻¹) recorded in the Ca+B treatment.