Mikrobiyal metabolomik üzerine yaklaşımlar
Aproaches to microbial metabolomics
- Tez No: 983697
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Türkiye'nin deniz kaynaklı en büyük tuzlası olan, İzmir Çamaltı Tuzlasının 6 farklı tuzluluğa sahip havuzlarından alınan tuzlu su örneklerinin fizikokimyasal bileşimleri belirlenmiş, ayrıca mikrobiyal çeşitlilikleri kültür bağımlı ve kültür bağımsız yöntemlerle çalışılmıştır. Çeşitli seçici kültür ortamları hazırlanarak, farklı tuzluluklardaki havuzlarda baskın şekilde görülen ve havuzun metabolik bileşimi açısından önemli rol oynayan ancak zor kültüre edilebilen mikroorganizmalar kültüre edilmeye çalışılmıştır. Yüksek tuzluluklarda Halorubrum cinsine ait 14 izolatın 9 farklı türü, ayrıca 3 farklı Haloarcula, orta ve düşük tuzluluklarda 15 farklı halofilik bakteri türü belirlenmiştir. Yüksek tuzlulukta ve Basitrasin içeren besi yerlerinde geliştirilerek izole edilen ikinci bir kültür çalışması ile; Halorubrum (11 izolat), Haloarcula (5 izolat) ve Haloferax (3 izolat) cinsi arke üyeleri ve bakteri cinslerinden de Salicola, Halovibrio ve Halospina cinsleri izole edilerek stokları hazırlanmıştır. Değişken tuzluluktaki havuz sularında DAPI ile boyanma sonrası sayılarak belirlenen prokaryotik hücre yoğunluğu; (0.7-4.1) x 107 mL-1 aralığında belirlenmiştir. Aynı zamanda çevresel örneklerden ve kültürlerden Gaz Kromatografisi Kütle Spektrometrisi ile metabolomik veriler elde edilmiştir. Tuzla havuz sularında bulunan metabolitleri belirlemeye yönelik yapılan analizler sonrasında tüm tuzluluktaki örneklerde gliserol, organik asitler ve yağ asitleri gibi bileşenler değişken oranlarda belirlenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, the physicochemical compositions of brine samples taken from six different salinity pools of the Çamaltı Salt Lake in Izmir, Turkey's largest marine salt lake, were determined, and their microbial diversity was studied using culture-dependent and culture-independent methods. Various new selective culture media were prepared to cultivate microorganisms from pools from 6 different salinities, which are predominant in these pools and play an important role in determining the metabolic composition of the pool but are difficult to cultivate. Fourteen isolates belonging to the Halorubrum genus, representing nine different species, as well as three different Haloarcula species, and 15 different halophilic bacterial species were identified in medium and low salinity pools. In a second culture study developed at high salinity and in media containing Basitrasin, members of the archaeal genera Halorubrum (11 isolates), Haloarcula (5 isolates), and Haloferax (3 isolates), as well as the bacterial genera Salicola, Halovibrio, and Halospina, were isolated and their stocks were prepared. The prokaryotic cell density in pond waters with variable salinity, determined by counting after staining with DAPI was found to be in the range of (0.7-4.1) x 10⁷ mL-1. Metabolomic data were obtained from environmental samples and microbial cultures using Gas Chromatography Mass Spectrometry. As a result of the analyses carried out to determine the metabolites present in salt pond waters, components such as glycerol, organic acids and fatty acids were detected in varying proportions in all salinity samples.