Finansal pazarlama uygulamalarında kişilik özellikleri ve siber kültürün yapay zeka destekli yatırım danışmanlığı kullanım niyeti ile olan ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between personality traits and cyber culture with the intention to use artificial intelligence-assisted investment advice in financial marketing applications
  1. Tez No: 983812
  2. Yazar: BEHLÜL CAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PİRTİNİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Maliye, Business Administration, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, dijital dönüşümün finans sektöründeki etkileri bağlamında, bireylerin kişilik özellikleri ve siber kültür ile olan ilişkilerinin, yapay zekâ destekli yatırım danışmanlığı kullanım niyeti üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle FinTech uygulamalarının yükselişiyle birlikte, kullanıcıların teknolojiyi kabul etme sürecinde bireysel ve kültürel faktörlerin belirleyici olduğu öne sürülmektedir. Bu kapsamda Beş Faktör Kişilik Modeli, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) ve siberkültür kuramları temel olarak ele alınmıştır. Çalışma, Türkiye'de yaşayan bireylerin yapay zekâ destekli yatırım danışmanlığı sistemlerini kullanma niyetini etkileyen psikolojik ve kültürel değişkenleri analiz ederek, hem teorik hem de uygulamalı düzeyde önemli katkılar sağlamayı hedeflemektedir. Literatür taramasında, bu üç değişkenin (kişilik, siberkültür ve yapay zekâ teknolojisi kullanımı niyeti) entegre şekilde ele alındığı çalışmaların sınırlı sayıda olduğu, özellikle finansal pazarlama bağlamında bu boşluğun daha da belirginleştiği tespit edilmiştir. Araştırma, nicel bir tasarımla anket yöntemi kullanılarak yürütülecek ve elde edilen veriler çok değişkenli istatistiksel analiz teknikleri (örn. doğrulayıcı faktör analizi, yapısal eşitlik modellemesi) ile değerlendirilecektir. Katılımcıların teknoloji kullanım eğilimleri ile kişilik profilleri arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığı incelenecek; aynı zamanda siberkültürün bu ilişkiyi nasıl şekillendirdiği ortaya konacaktır. Çalışmanın özgün değerine bakıldığında, finansal teknolojilere yönelik kullanıcı davranışlarını daha derinlemesine açıklayabilmek için psikolojik ve kültürel faktörler birlikte ele alınacaktır. Böylelikle hem akademik literatüre katkı sağlanacak hem de FinTech sektöründeki uygulayıcılara kullanıcı odaklı stratejiler geliştirme konusunda yol gösterilmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın sonuçları, dijital finansal hizmetlerin bireysel düzeyde daha etkin ve yaygın şekilde benimsenmesi için gerekli yönelimleri belirlemede rehber olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the context of the digital transformation of the financial sector, this research aims to investigate how individuals' personality traits and their relationship with cyberculture influence their intention to use AI-supported investment advisory systems. With the rapid rise of FinTech applications, individual and cultural factors are increasingly recognized as key determinants in users' technology adoption processes. Accordingly, this study is grounded in the Five Factor Personality Model, the Technology Acceptance Model (TAM), and cyberculture theories. The study seeks to provide meaningful contributions at both theoretical and practical levels by analyzing the psychological and cultural variables that affect the intention of individuals living in Turkey to use AI-driven investment advisory services. A review of the existing literature reveals that studies integrating these three dimensions—personality, cyberculture, and the intention to use artificial intelligence technologies—remain limited, with this gap being particularly pronounced within the field of financial marketing. The research adopts a quantitative design and employs a survey method to collect data, which will be analyzed using multivariate statistical techniques such as confirmatory factor analysis (CFA) and structural equation modeling (SEM). The study will explore whether significant relationships exist between participants' technology usage tendencies and their personality profiles, while also examining how cyberculture moderates or shapes these relationships. The unique contribution of this study lies in its integrated approach to examining psychological and cultural determinants of user behavior toward financial technologies. By addressing these factors collectively, the research aims to enrich the academic literature and provide practical insights for FinTech practitioners in developing user-centered strategies. Ultimately, the findings are expected to serve as a guide for fostering more effective and widespread adoption of digital financial services at the individual level.