Demiryolu üstyapı hesaplamalarında Hanker Yöntemi ile ilgili abak çalışması
Study of abacus concerning with Hanker method in the calculations of railway superstructure
- Tez No: 98403
- Danışmanlar: PROF.DR. FARUK ATALAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
DEMİRYOLU ÜSTYAPI HESAPLAMALARINDA HANKER YÖNTEMİ İLE İLGİLİ AB AK ÇALIŞMASI ÖZET Bu çalışmada genel olarak, demiryolu üstyapı hesaplamalarından Hanker yöntemi incelenmiştir. Bu yöntemdeki eksiklikler yeni eşitliklerle düzeltilmiştir. Sonuçta, yeni bir çözüm olarak, ray momentini ve travers çökmesini belirlemek için Hanker yöntemine bağlı abak çalışması geliştirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında demiryolu üstyapısı ve elastik mesnetli sürekli kirişlerden açıklanmıştır. Zimmermann hesap yöntemine kısaca değinildikten sonra Hanker yöntemi irdelenmiştir. Hanker Zimmermann tesir eğrilerini doğrusal kabul etmiş ve >3,75*L açıklığmdaki yükleri ihmal etmiştir. Sonuçta Hanker 2 temel sonuç denklemine ulaşmıştır; ray eğilme momenti ve çökme, M Hanker YHanker _r0 Pn*L 1 2*B*C*L V(3,75*L-a1) + P2*(3,75*L-a2). 42 ofc+va-^+vo-^). Bu eşitliklerde kullanılan temel ifadelerin anlamlan aşağıda açıklanmıştır; L : elastik boy (cm), xıaı, a2, : yan yük etkime noktasının esas yük Po etkime noktasından uzaklığı (cm), Po : esas yük, Pi, P2 Pn :yan yükler Ancak Hanker yönteminde bir takım kusurlar vardır. Bunlardan en önemlisi, moment hesaplamalarında yapmış olduğu yan yük tesirlerinin sürekli negatif olmasıdır. Bu noksanlık dairesel eşitlikler yoluyla halledilmiş ve abak çalışması yapılmıştır. Bu çalışmada amaç en kısa yoldan en uygun çözümlere ulaşmaya çalışmaktır. Abaklann yaratılmasında basit iki kısaltma kullanılmıştır. İlki üstyapı hesaplamalarında sıkça kullanılan“£”ifadesidir, e _ an ^n“ L İkincisi ”k“ dır ve yan yükün esas yüke oranıdır, Bu ifadelere göre bir yükün etkime noktasında oluşacak olan moment; MABAK=^*0 + I>-n) olacaktır. Burada ”m“ kısaltması moment abağı üzerinden ”k“ ve '%”ya bağlı olarak bulunacak eğrinin değeridir,“n”kısaltması momenti etkileyen yan yük sayısıdır. Travers çökme hesaplamaları için de bu ifadeler geçerliliğini korur.Çökme için sonuç denklemi, M ABAK = - *(l + T>-n) Bu çalışmaların tüm çözümleri statik yükleme durumlarına göredir. Dinamiklik katsayılarının da sonuç ifadelerine eklenmesi gereklidir. Yapılan sayısal örneklerle bu abak çalışmasının neticeleri değerlendirilmiştir. Zimmermann sonuç değerlerine oldukça yaklaşık sonuçlar elde edildiği görülmüştür. XII
Özet (Çeviri)
STUDY OF ABACUS CONCERNING WITH HANKER METHOD IN THE CALCULATIONS OF RAILWAY SUPERSTRUCTURE ABSTRACT Commonly in this study Hanker Method, one of the solution for railway superstructure, is investigated, new solutions are brought to the failures of this method and at the end a new solution, abacus study depending on Hanker method is developed. At the beginning of the study, superstructure and the assumption of elastically supported permanent beams is explained shortly. After a short sight on Zimmermann Method, Hanker Method is examined. Hanker assumed the impact curves of Zimmermann linearly and ignored the loads in the distance >3,75*L. Finally he found two basic equation for bending momentum of rail and sinking of sleepers; MHanker = - : - P1*(3,75*L-a1) + P2*(3,75*L-a2). 42 y Hanker ~ 1 (P0+P,*(l ^-) + P2*(l- ^-). 2*B*C*L 2*L 2*L The abbreviations used above is explained below; L : elastically length (cm), X1Uaı, aa, an : the distance of impact point of auxiliary loads from the point of base load (cm), Po : base load, Pi, P2 Pn :auxiliary loads But there are any failures in the Hanker method. The most important is the assumption of impacts of the auxiliary loads negative. We have solved this failure regarding circular equations and then made the abacus study. The object of this abacus is to get the most appropriate results in the shortest way and shortest time. Two basic abbreviation are used in this abacus. The first t, used frequently and it is equal to; e _ an Sn ~ T The second is k and it is the division of auxiliary load over base load, According to these expressions, the momentum appearing on a impact point of any load is; Pn*L lABAK = Mara*- = -Q *m 4 The abbreviation“m”is the value of abacus curve and it is determined according to k and Ç. The equation above is valid for a single auxiliary load. But if there are more than one, the equation will be; MABAK=^*(l + Zm-n) For the solutions for sinking of sleepers are these expressions valid, too. The final equation for sinking is, MABAK= - *(l + y>-n) xivAll of solutions of this study are according to permanent loads. The coefficients for dynamic condition must be added to the equations. The results of abacuses are evaluated with making any numeral examples. It is determined that the results of abacus are very near to of Zimmermann. All of the abacus study are created on computer. XV