Tavşanlarda ölçülebilir farklı kuvvetler altında ezilmiş kıkırdak greftlerinde plateletten zengin plazmanın etkisinin araştırılması
Nvestigation of the effect of platelet-rich plasma on crushed cartilage grafts under different measurable compression forces in rabbits
  1. Tez No: 984186
  2. Yazar: FATİH AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KEMAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç Septorinoplasti vakalarında özellikle dorsal hatta daha düz ve pürüzsüz bir görüntü elde etmek amacıyla çeşitli greftler kullanılmaktadır. Bunlar arasında ezilmiş, doğranmış, blok kıkırdaklar yer almaktadır. Ezilmiş kıkırdaklarda ezme kuvveti arttıkça canlılığın azaldığı bilinmektedir. Çalışmamızda, ölçülebilir farklı ezilme kuvvetlerine maruz bırakılan kıkırdak greftlerinde Plateletten zengin plazma (PRP) uygulamasının greft canlılığı üzerindeki etkisini histopatolojik olarak değerlendirdik. Ayrıca ölçülebilir kuvvetlerde ezilmiş kıkırdaklardaki canlılığı in vivo olarak değerlendirdik. PRP uygulanarak kıkırdak canlılığını koruyup, greft başarısızlığının önüne geçerek revizyon vaka ihtiyacını azaltmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem Çalışmamızda beş adet erişkin dişi Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Hayvanlardan elde edilen auriküler kıkırdak greftleri ezilmemiş (kontrol), 250 ve 500 Newton kuvvet altında ezilmiş olacak şekilde üç gruba ayrılmıştır. Her grup ayrıca PRP uygulanan ve uygulanmayan alt gruplara bölünmüştür. Elde edilen greft örnekleri 8. hafta sonunda tavşan sırtından çıkarılarak histopatolojik ve immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. PRP uygulanan ve uygulanmayan grup kendi arasında ayrıca ezilme kuvvetine göre ise kuvvetler arasında istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular Kıkırdak greftlerine uygulanan mekanik kuvvet arttıkça, doku bütünlüğünde bozulma ve kondrosit canlılığında azalma eğilimi gözlendi. PRP uygulaması, genel olarak hücresel canlılığı ve matriks bütünlüğünü destekleyici bir etki oluşturdu. Orta düzey kuvvette PRP'nin onarıcı etkisi daha belirgin olurken, yüksek kuvvet düzeyinde bu etkinin sınırlı kaldığı histolojik olarak görüldü ,fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). PRP uygulanmayan gruplarda ise artan kuvvetle birlikte doku yapısında daha belirgin bozulmalar saptandı. Sonuç olarak, PRP'nin kıkırdak greftlerinde mekanik stresin neden olduğu hasarı kısmen azaltarak hücresel bütünlüğün korunmasına katkı sağladığı belirlendi. Tartışma ve Sonuç Kıkırdak üzerine uygulanan ezme işleminin canlılık üzerine etkisi olan çalışma sayısı az olup, sonuçları çelişkilidir. Çalışmamızda , farklı objektif mekanik kuvvetlerin kıkırdak dokusu üzerindeki etkisini in vivo koşullarda değerlendirerek PRP'nin bu süreçteki koruyucu rolünü ortaya koyduk. Bulgular, artan ezilme kuvvetinin kıkırdak canlılığını olumsuz etkilediğini, PRP uygulamasının ise bu etkiyi kısmen dengelediğini gösterdi. Özellikle orta düzey kuvvetlerde PRP'nin canlılığı desteklediği, yüksek kuvvetlerde ise bu etkinin sınırlı kaldığı görüldü. Sonuç olarak, PRP'nin kıkırdak greftlerinde hücresel bütünlüğün korunmasına katkı sağlayabileceği, ancak mekanik stresin şiddetinin belirleyici bir faktör olduğu sonucuna varıldı. PRP kullanımı ile ezilme düzeyi artan kıkırdaklarda canlılığın daha yüksek düzeyde korunduğunun görülmesi üzerine yapılacak bu işlemin operasyon başarısına daha yüksek düzeyde katkı sağlayacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Goal In septorhinoplasty cases, various grafts including crushed, diced, and block cartilage are used to achieve a smoother and more regular dorsal contour. It is known that increasing the crushing force reduces cartilage viability. In this study, we histopathologically evaluated the effect of platelet-rich plasma (PRP) application on the viability of cartilage grafts subjected to measurable crushing forces. Furthermore, we aimed to assess cartilage viability in vivo under controlled mechanical compression, with the goal of preserving graft vitality, preventing graft failure, and reducing the need for revision surgery. Materials and Methods Five adult female New Zealand rabbits were used in the study. Auricular cartilage grafts harvested from the animals were divided into three groups: uncrushed (control), crushed under 250 Newtons, and under 500 Newtons of force. Each group was further divided into subgroups with or without PRP application. The grafts were retrieved from the dorsal region at the end of the 8th week and evaluated histopathologically and immunohistochemically. Comparisons were made both between PRP-treated and untreated groups and among the different force levels. Results As the mechanical force applied to the cartilage grafts increased, a progressive disruption in tissue integrity and a decline in chondrocyte viability were observed. PRP application generally exhibited a supportive effect on cellular viability and matrix preservation. Histologically, the reparative effect of PRP was more pronounced at moderate force levels; however, this effect became limited at higher force levels and did not reach statistical significance (p>0,05). In contrast, non-PRP groups displayed greater structural deterioration with increasing force. Overall, PRP appeared to partially mitigate the mechanical stress-induced damage and contributed to the maintenance of cellular integrity in cartilage grafts. Discussion and Conclusion Studies investigating the relationship between mechanical compression and cartilage viability remain limited and report conflicting results. In this study, we objectively evaluated the effects of different quantified mechanical forces on cartilage tissue in vivo and demonstrated the protective role of PRP in this process. Our findings indicate that increasing compression forces negatively affect cartilage viability, whereas PRP application partially counteracts this effect. PRP enhanced cartilage vitality particularly at moderate compression levels, though its effect diminished at higher forces. In conclusion, PRP may contribute to the preservation of cellular integrity in cartilage grafts, with mechanical stress magnitude being a critical determinant. The observation that PRP helped maintain higher viability in more severely crushed cartilage suggests that its use may improve surgical outcomes and reduce the incidence of revision procedures.