Hemşirelerin yaşam sonu bakım verme ile ilgili tutum ve davranışlarının pediatrik yaşam sonu bakım verme stresi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of nurses' attitudes and behaviors related to end-of-life caregiving on pediatric end-of-life caregiving stress
- Tez No: 984306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KOBYA BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin yaşam sonu bakım verme ile ilgili tutum ve davranışlarının pediatrik yaşam sonu bakım verme stresi üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini, Türkiye'nin Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Rize, Trabzon, Giresun ve Ordu illerindeki kamu ve üniversite hastanelerinin çocuk kliniklerinde çalışan hemşireler oluşturdu. Örneklem seçimine gidilmeksizin, en az 6 aydır görev yapan ve en az bir çocuğa yaşam sonu bakım veren 162 hemşire amaçlı örneklem yöntemi kullanılarak araştırmaya dâhil edildi. Veriler,“Hemşire Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Frommelt Ölmekte Olan Bireye Bakım Vermeye İlişkin Tutum Ölçeği (FACTOD)”ve“Çocuklar İçin Yaşam Sonu Bakım Veren Hemşirelerde Stres Ölçeği”kullanılarak Ekim 2024-Nisan 2025 tarihlerinde toplandı. Veriler SPSS 27.0 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunlukları Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleriyle incelendi. Veriler, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız İki Örnek T Testi, Mann Whitney U Testi, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis H Testi ve Spearman's Rho Korelasyon Testi ile değerlendirildi. Hemşirelerin %87.0'si kadın, %61.1'i lisans mezunu, %53.7'si yaşam sonu bakım eğitimi aldığı belirlendi. Çocuk sahibi olmayan ve çocuk kliniklerinde çalışma yıllarına göre FACTOD puan ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farklılık belirlendi (p<0.05). Hemşirelerin pediatrik yaşam sonu bakım tutumlarının olumlu yönde olduğu (101.99±8.63) ancak yaşadıkları stres düzeylerinin orta düzeyin üzerinde olduğu (80.84±15.92) tespit edildi. Psikolojik Zorluklar alt boyutunda stres düzeylerinin yüksek olduğu (25.73±5.75) görüldü. Sonuç olarak, pediatrik yaşam sonu bakıma yönelik hemşirelerin olumlu tutuma sahip oldukları ancak streslerinin orta düzeyin üzerinde olduğu görüldü. Hemşirelerin pediatrik yaşam sonu bakıma yönelik olumlu tutumları stresi azaltmada tek başına yeterli olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive and correlational study to examine the effect of nurses' attitudes and behaviors regarding end-of-life care on pediatric end-of-life care stress. The study population consisted of nurses working in pediatric clinics at public and university hospitals in the provinces of Rize, Trabzon, Giresun and Ordu in the Eastern Black Sea region of Türkiye. Without sampling, 162 nurses who had been working for at least 6 months and providing end-of-life care to at least one child were included in the study using a purposive sampling method. Data were collected using“ The Nurse Information Form”,“Frommelt Attitude Toward Care of the Dying Instrument / FATCOD)”and“Stress Scale for Nurses Providing End-of-Life Care for Children.”The data were analyzed using SPSS 27.0. Normal distributions were examined using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. The data were evaluated using descriptive statistics, Independent Two-Sample T Test, Mann Whitney U Test, One-Way ANOVA, Kruskal Wallis H Test and Spearman's Rho Correlation Test. 87.0% of nurses were female, 61.1% were college graduates and 53.7% had received end-of-life care training. Statistically significant differences were found in FACTOD mean scores between those without children and those with years of experience working in pediatric clinics (p<0.05). It was determined that nurses' attitudes toward pediatric end-of-life care were positive (101.99±8.63) but that their stress levels were above moderate (80.84±15.92). High stress levels were observed in the Psychological Difficulties subscale (25.73±5.75). In conclusion, it was observed that nurses providing end-of-life care in pediatrics had a positive attitude but experienced stress levels above average. It was concluded that nurses' positive attitudes toward pediatric end-of-life care alone were not sufficient to reduce stress.