Premenopozal kadınlarda endometrial biyopsi öncesi uygulanan progresif kas gevşetme egzersizinin ağrı, kaygı düzeyi ve hasta konforuna etkisi
The effect of progressive muscle relaxation exercise applied before endometrial biopsy on pain, anxiety level and patient comfort in premenopausal women
  1. Tez No: 984343
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ebelik, Obstetrics and Gynecology, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, premenopozal dönemdeki kadınlarda endometrial biyopsi öncesi uygulanan progresif kas gevşetme egzersizinin (PKGE) ağrı, kaygı düzeyi ve hasta konforuna etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü deneysel olarak tasarlanan çalışmada, kontrol ve müdahale gruplarında yer alan toplam 62 kadın değerlendirilmiştir. Müdahale grubundaki katılımcılara işlem öncesinde yaklaşık 15 dakika süren progresif kas gevşetme egzersizi uygulanmıştır. Veriler; sosyodemografik özellikler formu, Durumluk Kaygı Envanteri, Görsel Analog Skala (VAS) ve Genel Konfor Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Bulgular, araştırmaya katılan kadınların sosyodemografik ve jinekolojik özellikleri açısından iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadığını göstermiştir (p>0.05). Kaygı düzeyleri incelendiğinde, işlem öncesinde gruplar arasında fark saptanmamış; ancak işlem sonrasında müdahale grubunda kaygı düzeyinin anlamlı biçimde azaldığı belirlenmiştir (p<0.001, Cohen's d=1.77). Ağrı ölçümlerine göre, işlemden hemen sonra ve 10 dakika sonrasında VAS puanları müdahale grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı biçimde düşük bulunmuştur (p<0.01). Bu bulgu, progresif kas gevşetme egzersizinin ağrıyı azaltmada güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir (Cohen's d=0.77–0.85). Konfor düzeyleri değerlendirildiğinde, genel konfor puanlarında anlamlı bir fark olmamakla birlikte,“ferahlatma”alt boyutunda işlem sonrası orta düzeyde bir artış gözlenmiştir (p=0.003, d=0.58). Bu sonuç, PKGE'nin özellikle psikolojik rahatlama ve ferahlık hissi üzerinde olumlu etkiler yarattığını düşündürmektedir. Sonuç olarak, progresif kas gevşetme egzersizi premenopozal kadınlarda endometrial biyopsi sonrasında kaygı ve ağrıyı azaltan, ferahlama hissini artıran, güvenli ve uygulanabilir bir non-farmakolojik yöntemdir. Ebelerin bu tekniği girişim öncesi bakım sürecine entegre etmesi, hasta memnuniyetini artırarak klinik sonuçlara olumlu katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of progressive muscle relaxation exercises (PMRE) administered prior to endometrial biopsy on pain, anxiety levels, and patient comfort in premenopausal women. Designed as a randomized controlled trial, the study evaluated a total of 62 women in the control and intervention groups. Participants in the intervention group underwent progressive muscle relaxation exercises lasting approximately 15 minutes before the procedure. Data were collected using a sociodemographic characteristics form, State Anxiety Inventory, Visual Analog Scale (VAS), and General Comfort Scale. The findings showed that there was no significant difference between the two groups in terms of the sociodemographic and gynecological characteristics of the women participating in the study (p>0.05). When anxiety levels were examined, no difference was found between the groups before the procedure; however, after the procedure, anxiety levels were found to have decreased significantly in the intervention group (p<0.001, Cohen's d=1.77). According to pain measurements, VAS scores immediately after the procedure and 10 minutes later were significantly lower in the intervention group compared to the control group (p<0.01). This finding indicates that progressive muscle relaxation exercises have a strong effect on reducing pain (Cohen's d=0.77–0.85).When comfort levels were evaluated, although there was no significant difference in overall comfort scores, a moderate increase was observed in the“refreshment”subscale after the procedure (p=0.003, d=0.58). This result suggests that PKGE has positive effects, particularly on psychological relaxation and feelings of relief. In conclusion, progressive muscle relaxation exercise is a safe and feasible non-pharmacological method that reduces anxiety and pain and increases feelings of relief in premenopausal women after endometrial biopsy. Integrating this technique into the pre-procedure care process by midwives may positively contribute to clinical outcomes by increasing patient satisfaction.