Antalya ilindeki 2021-2022 yıllarına ait ölüm nedenlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of causes of death in Antalya province for the years 2021–2022
- Tez No: 984342
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIFKI AKTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmada 2021 ve 2022 yılında Antalya ilinde meydana gelen ölümler ve ölümlerin nedenleri incelenmiştir. Araştırmanın tipi tanımlayıcıdır. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Ölüm Bildirim Sistemi (ÖBS)'nde bulunan ölüm kayıtları araştırmanın verilerini oluşturmaktadır. Uluslararası kullanılan kurallar uygulanarak ölüm kayıtlarının altta yatan ölüm nedenleri bulunmuş ve ICD-10 koduna göre sınıflandırılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri yaş, cinsiyet, uyruk, medeni durum, eğitim durumu, meslek, MERNİS il-ilçe, Ölüm tarihi, ölüm yeri, ölüm şekli, ölüm nedenleri, adli inceleme sonucu, ölü doğum, bebek doğum saati-dakikası, anne ölümü olma durumudur. Veri analizi SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Tanımlayıcı bulgular sunulurken kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sürekli değişkenler için ortalama, standart sapma, medyan değeri kullanılmıştır. Grup karşılaştırmaları Ki-kare testi, Kruskal Wallis testi ve Mann Whitney-u testi ile yapılmıştır. Ölüm hızı trendi Joinpoint Regresyon Analizi ile yapılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için p<0,05 anlamlı kabul edilmiştir. Antalya ilinde 2021 yılında 16.389, 2022 yılında 15.902 olmak üzere toplam 32.291 ölüm meydana gelmiştir. Ölüm sayısı 2022 yılında önceki yıla göre %3 azalma olmuştur. Ölümler 2022 yılında 2021 yılı ile karşılaştırıldığında 18 yaş altında ve 75 yaş üstünde ölme, bekar ya da boşanmış olma, adli bir olay sonucu ölme sıklığı artarken ikametin Antalya ilinde bulaşıcı hastalık nedeniyle ölme ve ikametinin Antalya'da olma sıklığında azalma olduğu bulunmuştur. 2022 yılında yaşa özel ölüm hızı 18 yaş altında ve 65 yaş ve üstünde olanlarda artmış; cinsiyete özel ölüm hızı ise her iki cinsiyette de azalmıştır. Ölüm nedenleri 2021 yılında sıklıklarına göre dolaşım sistemi hastalıkları, COVID-19, iyi ve kötü huylu tümörler, solunum sistemi hastalıklar; 2022 yılında ise dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları, iyi ve kötü huylu tümörler şeklinde sıralanmıştır. 2022 yılında dolaşım ve solunum sitemi hastalıklarına bağlı ölüm hızı artarken iyi ve kötü huylu tümör nedenli ölüm hızı önceki yılla aynı kalmış COVID-19 nedenli ölüm hızının azaldığı bulunmuştur. 2021 yılında en çok ölüm Ağustos ayında ve yaz mevsiminde; 2022 yılında Ocak ayında ve kış mevsiminde gerçekleşmiştir. DBYS 2022 yılında önceki yıla göre 0,5 yıl artmıştır. Ölüm belgesi doldurulurken meslek, eğitim değişkenlerinde eksik veri bulunmaktadır. ICD kodu kullanım sıklığı 2022 yılında azalmıştır. Anne ölüm oranı 2022 yılında önceki yıla göre azalsa da her iki yılda da yüksek bulunmuştur. Hem bebek ölüm hızı hem de 5 yaş altı ölüm hızı 2022 yılında artmıştır. Ölüm belgesini dolduracak hekimler, formu nasıl dolduracakları konusunda eğitilmelidir. Formda herhangi bir eksik veri bulunması halinde kontrolör hekimlerce geri bildirim verilmelidir. Altta yatan ölüm nedenlerinin belirlenmesi konusunda teknolojik imkanlardan faydalanılarak otomatize hale getirilebilir. İl Sağlık Müdürlükleri'nin hem kendi illerinde hem başka yerlerde ikamet edenlerin ölüm ve nüfus bilgilerine ulaşabilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The study examined the causes of deaths and deaths that occurred in Antalya province in 2021 and 2022. This research is descriptive and uses death records from Death Notification System (DNS) of Antalya Provincial Health Directorate as its data source. By applying the rules used internationally, the underlying causes of death of death records were found and classified according to ICD-10 code. The independent variables of the study were age, gender, nationality, marital status, educational status, occupation, MERNIS province/district, date of death, place of death, manner of death, causes of death, result of forensic examination, stillbirth, infant birth time minutes, and maternal death. Data analysis was performed using the SPSS 23.0 program. When presenting descriptive findings, numbers and percentages were used for categorical variables and mean, standard deviation and median values were used for continuous variables. Group comparisons were made by Chi-square test, Kruskal Wallis test and Mann Whitney-u test. Mortality trend was analyzed by Joinpoint Regression Analysis. For statistical significance, p<0.05 was considered significant. A total of 32,291 deaths occurred in Antalya province, 16,389 in 2021 and 15,902 in 2022. The number of deaths decreased by 3% in 2022 compared to the previous year. When deaths were compared over the years, it was found that the frequency of dying under the age of 18 and over the age of 75, being single or divorced, dying as a result of a judicial event increased, while the frequency of dying due to an infectious disease and residing in Antalya decreased. In 2022, the age-specific mortality rate increased for those under the age of 18 and those aged 65 and over, while the sex-specific mortality rate decreased for both sexes. Causes of death in 2021 are listed as circulatory system diseases, COVID-19, benign and malignant tumors, respiratory system diseases; in 2022, circulatory system diseases, respiratory system diseases, benign and malignant tumors. In 2022, while the mortality rate due to circulatory and respiratory system diseases increased, the mortality rate due to benign and malignant tumors remained the same as the previous year, while the mortality rate due to COVID-19 decreased. In 2021, most deaths occurred in August and during summer; in 2022, most deaths occurred in January and during winter. Life expectancy at birth increased by 0.5 years in 2022 compared to the previous year. There is missing data on occupation and some of the death certificate. The frequency of ICD code use decreased in 2022. Although maternal mortality rate decreased in 2022 compared to the previous year, it was high in both years. Both infant mortality rate and under-5 mortality rate increased in 2022. Physicians who will fill out the death certificate should be trained on how to fill out the form. Feedback should be given by supervising physicians in case of any missing data in the form. The determination of the underlying causes of death can be automated by making use of technological opportunities. Provincial Health Directorates should be able to access death and population information of those residing both in their provinces and elsewhere.