Biyoyağlıyacıların silindir gömleği ile piston segmanlarının tribolojik davranışlarına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of biolubrics on the tribological behavior of cylinder liners and piston rings
  1. Tez No: 984376
  2. Yazar: OMAR QASİM SALEH AL-HADEETHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ENGİN ÖZÇELİK, DOÇ. DR. MEHMET TURAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, içten yanmalı motorlarda (ICE) yaygın olarak kullanılan silindir gömlekleri ve piston segmanlarının tribolojik davranışlarının kapsamlı bir değerlendirmesi sunulmaktadır. Tribolojik Deneyler, sürtünme katsayısını (μ) ve aşınma oranını belirlemek için iki farklı yük (50-100N) ve iki farklı hızda (175-350 dev/dak) pim-disk aşınma tribometresi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Seçilen pim ve disk malzemeleri gerçekçi çalışma koşullarını sağlamak için gerçek motor bileşenlerini temsil etmektedir. Deneyden önce ve sonra, silindir gömleği-piston segmanı numuneleri, kütle kaybının ölçülmesini sağlamak için asetonla temizlenmiştir. Yüzey pürüzlülüğü (Ra, Rq, Rz, µm) bir Mahr M-1 profilometresi kullanılarak ölçülmüş ve temas yüzeylerinin mekanik özelliklerini belirlemek için dijital optik Brinell sertlik test cihazı kullanılarak Brinell sertlik testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, aspir yağının daha yüksek hızlarda en düşük sürtünme katsayısına (μ) sahip olduğunu ve 20W-50 motor yağına kıyasla %18'lik bir azalma olduğunu göstermiştir. Ketencik yağı, ketencik biyodizeli ve aspir biyodizeli sürtünmede yaklaşık %12,5 oranında azalma göstererek, petrol bazlı yağlayıcılara karşı uygulanabilir alternatifler olarak potansiyellerini ortaya koymustur.
Özet (Çeviri)
This study presents a comprehensive evaluation of the tribological behavior of cylinder liners and piston rings widly used in internal combustion engines (ICEs). Tribological Experiments were conducted using a pin-on-disc wear trıbometer under two varying loads (50-100N) and two speeds (175-350 rpm) to determine the coefficient of friction (μ) and wear rate. The selected pin and disc materials represent real engine components to ensure realistic operating conditions. Before and piror each experiment, the cylinder liner-piston ring sampls was cleaned with acetone to ensure accurate measurement of mass loss. Surface roughness (Ra,Rq,Rz, µm) was measured using a Mahr M-1 profilometer, and Brinell hardness tests were carried out utulizing a digital optical brinell hardness testing machine to determine the mechanical properties of the contact surfaces. The results showed that safflower oil observed the lowest coefficient of friction (μ) at higher speeds, with an 18% reduction compared with 20W-50 engine oil. Camelina oil, camelina biodiesel and safflower biodiesel each