Servikal laminoplasti cerrahisi sonrası stabilizasyon egzersiz eğitiminin etkinliğinin incelenmesi: Randomize kontrollü çalışma
Evaluation of the efficacy of stabilization exercise training after cervical laminoplasty surgery: A randomized controlled study
  1. Tez No: 984433
  2. Yazar: HİLAL UZUNLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP GÜNAY UÇURUM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı servikal laminoplasti cerrahisi sonrası erken dönemde standart program ve bu programa ek olarak uygulanan stabilizasyon egzersiz programının etkinliğini karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya servikal laminoplasti cerrahisi olan 32 hasta dahil edildi. Dahil edilen hastalar randomizasyon ile standart egzersiz grubu [(n=16, 7K/9E, yaş medyanı (IQR 25/75):61,50(48,25-69,75) yıl] standart+stabilizasyon egzersiz grubu [n=16, 8K/8E, yaş medyanı (IQR 25/75):53(51-60)yıl] olarak iki gruba ayrıldı. Her iki grup 6 hafta boyunca haftada 3 gün egzersize katıldı. Değerlendirmeler, cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası egzersiz programı tamamlandıktan sonra yapıldı. Ağrı şiddeti (Görsel Analog Skala), disfonksiyon (Modifiye Modifiye Japon Ortopedi Birliği Skoru), eklem hareket açıklığı (dijital inklinometre), propriyosepsiyon (Servikal Eklem Pozisyon Hissi Hata Testi), denge (Bilgisayarlı denge platformu), kas enduransı (Kraniyoservikal fleksiyon testi, servikal fleksör-ekstansör kas enduransı testleri) kinezyofobi (Tampa Kinezyofobi Anketi), farkındalık düzeyi (Fremantle Boyun Farkındalık Anketi), yaşam kalitesi (SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği), disabilite (Boyun Disabilite İndeksi), fiziksel aktivite düzeyi (Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-kısa form) C2-C7 cobb açısı, C7 ve T1 slope açısı, C2-C7 sagital vertikal aksis (direkt radyografi) değerlendirildi. Bulgular: Her iki egzersiz grubunda ağrı, eklem hareket açıklığı, servikal bölgeye yönelik direkt radyografi sonuçlarında azalma; kas enduransı ve yaşam kalitesinde artış gerçekleşti (p<0,05). Standart egzersiz grubunda boyun farkındalığı ve oturma süresinde artış varken; stabilizasyon egzersiz grubunda propriyosepsiyona yönelik hata miktarında azalma ve stabilite limitinde artış vardı (p<0,05). Standart+stabilizasyon egzersiz grubundaki derin boyun fleksörleri enduransı standart egzersiz grubuna göre artış gösterdi (p>0,05). Sonuçlar: Her iki egzersiz grubunda iyileşme sağlandığı ancak iki egzersiz grubunun birbirine genel olarak üstünlüğü olmadığı görüldü. Her iki egzersiz programının da klinikte uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the effectiveness of a standard program and a stabilization exercise program applied in addition to this program in the early period after cervical laminoplasty surgery. Methods: The study included 32 patients underwent for cervical laminoplasty. The included patients were randomly divided into two groups: standard exercise group [(n=16, 7F/9M, median age (IQR 25/75): 61.50(48.25-69.75) years] and standard+stabilization exercise group [n=16, 8F/8M, median age (IQR 25/75): 53.00(51.00-60.00) years]. Both groups participated in exercise three days a week for six weeks. Assessments were conducted after completion of the pre-surgical and post-surgical exercise programs. Pain intensity (Visual Analog Scale), dysfunction (Modified Japanese Orthopedic Association Score), range of motion (digital inclinometer), proprioception (Cervical Joint Position Sense Error Test), balance (Computerized balance platform), muscle endurance (Craniocervical flexion test, cervical flexor-extensor muscle endurance tests), kinesiophobia (Tampa Kinesiophobia Questionnaire), awareness level (Fremantle Neck Awareness Questionnaire), quality of life (SF-12 Quality of Life Survey), disability (Neck Disability Index), physical activity level (International Physical Activity Questionnaire-short form), and C2-C7 cobb angle, C7 and T1 slope angle, and C2-C7 sagittal-vertical axis values (direct radiography) were evaluated. Results: In both exercise groups, a decrease in pain, range of motion, and direct radiography results of the cervical region was observed, while muscle endurance and quality of life increased (p<0.05). In the standard exercise group, there was an increase in neck awareness and sitting time; while in the stabilization exercise group, there was a decrease in proprioception error and an increase in stability limit (p<0.05). There were no differences between the exercise groups except for deep neck flexor endurance (p>0.05). Deep neck flexor endurance increased in the standard+stabilization exercise group compared to the standard exercise group (p>0.05). Conclusion: Improvement was observed in both exercise groups, but neither group was seen as having overall superiority over the other. It is thought that both exercise programs can be applied in a clinical setting.