Çok kültürlü projelere katılan fen bilimleri öğretmenlerinin dijital okuryazarlık, öğretim sürecindeki kaygı ve tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of science teachers' digital literacy, anxiety, and attitudes in the teaching process within the context of multicultural project participation across various variables
  1. Tez No: 984432
  2. Yazar: GÜLDEREN OCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBİN KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çok kültürlü projelere katılan Fen Bilimleri öğretmenlerinin dijital okuryazarlık düzeyleri, öğretim sürecine ilişkin kaygıları ve çok kültürlü eğitime yönelik tutumlarını çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama (betimsel) deseni ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini, eTwinning ve Erasmus+ projelerinde aktif görev alan 47 Fen Bilgisi, Fizik, Kimya ve Biyoloji öğretmeni oluşturmaktadır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenmiştir. Veriler, üç ölçek aracılığıyla toplanmıştır: Çok Kültürlü Eğitim Tutumları Ölçeği (Yazıcı vd., 2009), Dijital Okuryazarlık Ölçeği (Bayrakçı vd., 2021) ve Öğretmen Kaygısı Ölçeği (Kahraman ve Polat, 2017). Ölçeklerin güvenirlik analizleri sonucunda, Dijital Okuryazarlık Ölçeği'nin iç tutarlık katsayısı 0.91, Öğretmen Kaygısı Ölçeği'nin alt boyutlarına ilişkin Cronbach Alfa katsayıları ise Fen ve Laboratuvar 0.95, İletişim 0,91, Sınıf Yönetimi 0,88 olup Cronbach Alfa katsayıları yüksek düzeyde (α>0,80) güvenilir bulunmuştur. Çok Kültürlü Eğitim Tutumları Ölçeğinin Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısı ise 0.74 olmakla birlikte orta düzeyde (α>0,70) güvenilir bulunmuştur. Verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmış, tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Bağımsız Örneklem T-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA) ve LSD Post Hoc testi uygulanmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmenlerin çok kültürlü eğitim tutumlarının genel olarak yüksek düzeyde olduğunu; bilgisayar ve internet kullanım süresi, eğitim kademesi, okul konumu ve görev süresi değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Web 2.0 araçlarını aktif kullanan öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri anlamlı biçimde daha yüksek bulunmuştur. Bu fark Cohen (1988) sınıflamasına göre orta düzeyde etki büyüklüğü taşımaktadır. Görev süresi değişkeninde“günlük kullanım”ve“gizlilik–güvenlik”alt boyutlarında 6–15 yıl arası öğretmenler lehine anlamlı farklar saptanmıştır. Mezun olunan ana bilim dalı değişkeninde Fen Bilimleri, Kimya ve Biyoloji öğretmenlerinin“sosyal boyut”puanları Fizik öğretmenlerine göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca yüksek lisans mezunu öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeyleri, lisans mezunlarına göre anlamlı biçimde daha yüksektir. Proje türü değişkenine göre yapılan karşılaştırmalarda, eTwinning projelerine katılan öğretmenlerin çok kültürlü eğitim tutumlarının, Erasmus katılımcılarına göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca eTwinning katılımcılarının“günlük dijital araç kullanımı”ve“gizlilik–güvenlik farkındalıkları”da Erasmus öğretmenlerine göre daha yüksek bulunmuştur. Buna karşın, dijital okuryazarlığın diğer alt boyutları ve öğretim süreci kaygısı açısından proje türüne bağlı anlamlı bir fark saptanmamıştır. Bu bulgular, eTwinning projelerinin öğretmenlerin dijital farkındalık ve kültürlerarası duyarlılık gelişiminde önemli bir rol oynadığını, Erasmus projelerinin ise uluslararası etkileşim boyutunda farklı deneyimsel katkılar sunduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin genel olarak yüksek dijital yeterlilik düzeyine, olumlu çok kültürlü tutumlara ve orta düzeyde öğretim süreci kaygısına sahip oldukları belirlenmiştir. Bulgular, dijital yeterliliklerin yalnızca teknoloji kullanım süresine değil, aynı zamanda pedagojik farkındalık, eğitim düzeyi ve proje deneyimi gibi faktörlere bağlı olarak geliştiğini göstermektedir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak, öğretmenlerin dijital pedagojik becerilerini geliştirecek hizmet içi eğitimlerin artırılması, Web 2.0 araçlarının çok kültürlü eğitim ortamlarına entegrasyonu ve dijital etik–veri güvenliği farkındalığının güçlendirilmesine yönelik uygulamaların desteklenmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the digital literacy levels, teaching process concerns, and attitudes toward multicultural education of science teachers who participate in multicultural projects, in relation to various variables. The research was carried out using a descriptive survey design, one of the quantitative research methods. The study sample consisted of 47 Science, Physics, Chemistry, and Biology teachers who actively took part in eTwinning and Erasmus+ projects. Participants were selected through criterion sampling, a purposive sampling technique. Data were collected through three scales: the Multicultural Education Attitudes Scale (Yazıcı et al., 2009), the Digital Literacy Scale (Bayrakçı et al., 2021), and the Teacher Anxiety Scale (Kahraman & Polat, 2017). As a result of the reliability analysis of the scales, the internal consistency coefficient of the Digital Literacy Scale was 0.91, the Cronbach alpha coefficients for the sub-dimensions of the Teacher Anxiety Scale were 0.95 for Science and Laboratory, 0.91 for Communication, and 0.88 for Classroom Management, and the Cronbach Alpha coefficients were found to be highly reliable (α>0.80). The Cronbach's alpha internal consistency coefficient for the Multicultural Education Attitudes Scale was 0.74, indicating moderate reliability (α>0.70). Data were analyzed using the SPSS 26.0 package program, and descriptive statistics were analyzed using the Independent Samples T-test, One-Way Analysis of Variance (One-Way ANOVA), and LSD Post Hoc tests. A p<0.05 level of significance was considered. According to the research findings, teachers' attitudes towards multicultural education were generally high; however, it was determined that there was no significant difference according to the variables of duration of computer and internet use, education level, school location, and tenure. Teachers who actively used Web 2.0 tools had significantly higher digital literacy levels, and this difference had a medium effect size according to Cohen's (1988) classification. Significant differences were found in the“daily use”and“privacy-security”sub-dimensions of the tenure variable in favor of teachers with 6–15 years of service. In the“graduate field”variable, Science, Chemistry, and Biology teachers had higher“social dimension”scores than Physics teachers. Furthermore, the digital literacy levels of teachers with master's degrees were significantly higher than those with bachelor's degrees. Comparisons made according to the project type variable revealed that teachers participating in eTwinning projects had significantly higher multicultural education attitudes than Erasmus participants. Furthermore, eTwinning participants were found to have higher“daily digital tool use”and“privacy and security awareness”than Erasmus teachers. However, no significant differences were found based on project type in terms of other sub-dimensions of digital literacy or teaching process anxiety. These findings demonstrate that eTwinning projects play a significant role in teachers' development of digital awareness and intercultural sensitivity, while Erasmus projects offer distinct experiential contributions in terms of international interaction. The findings indicate that teachers generally have high levels of digital competence, positive multicultural attitudes, and moderate levels of teaching process anxiety. The findings indicate that digital competence develops not only based on duration of technology use but also on factors such as pedagogical awareness, educational level, and project experience. Based on the research results, it is recommended that in-service training be increased to develop teachers' digital pedagogical skills, that Web 2.0 tools be integrated into multicultural educational environments, and that practices aimed at strengthening digital ethics and data security awareness be supported.