Gerilim kararlılığını geliştirmek amacıyla kompanzasyon yapılacak en uygun baranın belirlenmesi
Finding the most suitable bus for reactive power compersation for the improvement of voltage stability
- Tez No: 98454
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
GERİLİM KARARLILIĞINI GELİŞTİRMEK AMACIYLA KOMPANZAS- YON YAPILACAK EN UYGUN BARANIN BELİRLENMESİ ÖZET Gerilim kararlılığı, bir güç sisteminin normal işletme koşulları altında ve bir bozucu sonrası sistemdeki tüm baralardaki gerilimleri sürekli kabul edilebilir değerlerde tutabilme yeteneği olarak tanımlanabilir. Gerilim kararsızlığının başlıca nedeni sisteme yeterli reaktif güç verilemeyişidir. Bundan dolayı reaktif güç rezervleri yeterli miktarda ve uygun yerlere yerleştirilmiş olmalıdır. Kaynakların uygun yerlere yerleştirilmesi, sistem gerilim profilini geliştirmekte ve sistem yüklenebilirliğini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, haralara ilişkin kritik değerleri doğrudan veya artımsal metodla hesaplayan yük akışı programı Pflow'un Türkiye enerji iletim sistemine uygulanması ve iletim sisteminin zayıf haralarının tespiti ve reaktif güç kompanzasyonu için en uygun haraların belirlenmesidir. VII
Özet (Çeviri)
FINDING THE MOST SUITABLE BUS FOR COMPENSATION FOR THE IMPROVEMENT OF VOLTAGE STABILITY SUMMARY Voltage stability is defined as the ability of a power system to keep bus voltages at acceptable steady state values following the disturbance and under normal operating condions. Main reason of voltage stability is the insufficient injection of reactive power to the system. Consequently, sufficient amount of reactive power reserve must be placed at suitable points. Placing reactive power source at suitable points improves system's voltage profiles and increases system's loadability level. The aim of this study is to determine the weak buses in Türkiye energy transmission system and to find out the most suitable buses for reactive power compensation by using the pflow program which calculates the critacal values for buses by direct or continuation method. via