Genç erişkin bireylerde analjezik ve antiinflamatuar ilaç kullanım düzeyinin fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve beslenme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between analgesic and anti-inflammatory drug use levels and physical activity, sleep quality and nutrition in young adults
  1. Tez No: 984575
  2. Yazar: ABDULLAH AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA YILDIRIM BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, genç erişkin bireylerde analjezik ve antiinflamatuar ilaç kullanım düzeyinin fiziksel aktivite, uyku kalitesi ve beslenme ile ilişkisini incelemek amacıyla yürütülmüştür. Genç erişkinlerde ağrı yönetimi ve ilaç kullanım davranışlarının yaşam tarzı faktörleriyle birlikte değerlendirilmesi, olası risklerin ve koruyucu etmenlerin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayabileceği için önem taşımaktadır. Araştırma, 18–29 yaş aralığında toplam 418 katılımcıyla gerçekleştirilen kesitsel ve analitik bir anket çalışmasıdır. Veri toplama sürecinde Sosyodemografik Bilgi Formu, Analjezik kullanım düzeyini ölçmek için sorular, Birinci Basamakta Fiziksel Aktivite Anketi, Uykusuzluk Şikayetleri ve Uyku Kalitesi Temel Ölçeği ile Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 programında tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Ki-kare testi ve Spearman korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubunun yaş ortalaması 22,4±3,4 yıl olup katılımcıların %61,7'si kadındır. VKİ ortalaması 23,6±4,2 kg/m²'dir. Analjezik kullanım düzeyinin kadınlarda anlamlı düzeyde daha yüksek saptanmıştır (p<0,01). Yaş, VKİ, medeni durum, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, sigara ve alkol kullanımı, kronik hastalık varlığı ve düzenli ilaç kullanımı gibi sosyodemografik değişkenlerin analjezik kullanım düzeyi ile anlamlı ilişkisi bulunmamıştır. Buna karşılık, bitkisel veya takviye edici ürün kullanan bireylerde analjezik kullanım düzeyinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p<0,05). Fiziksel aktivite düzeyi arttıkça analjezik kullanım düzeyinin azaldığı görülmüş ve bu ilişki zayıf düzeyde ancak istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Uykuya dalma ve uyanma sorunlarının artması da analjezik kullanım düzeyi ile pozitif yönde ilişkili bulunmuştur. Beslenme tutumları değerlendirildiğinde SBİTÖ alt boyutlarının çoğu ile analjezik kullanım düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Genel olarak çalışmanın bulguları, genç erişkinlerde analjezik kullanım davranışlarının özellikle cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi ve uyku kalitesi gibi yaşam tarzı bileşenleriyle ilişkili olduğunu göstermektedir. Beslenme tutumlarının ise analjezik kullanım düzeyi üzerindeki etkisinin daha sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Bu sonuçlar, genç erişkinlerde ilaç kullanım davranışlarının multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between the level of analgesic and anti-inflammatory drug use and physical activity, sleep quality, and nutritional attitudes among young adults. Evaluating pain management and medication use behaviors in conjunction with lifestyle factors in young adults is important, as it may contribute to a better understanding of potential risk and protective factors. The research was designed as a cross-sectional and analytical survey study conducted with a total of 418 participants aged 18–29 years. Data were collected using a Sociodemographic Information Form, questions assessing the level of analgesic use, the Primary Care Physical Activity Questionnaire, the Insomnia Complaints and Basic Sleep Quality Scale, and the Healthy Nutrition Attitude Scale. The collected data were analyzed using descriptive statistical methods, chi-square tests, and Spearman correlation analysis using SPSS version 22. The mean age of the study group was 22.4±3.4 years, and 61.7% of the participants were female. The mean body mass index (BMI) was 23.6±4.2 kg/m². The level of analgesic use was found to be significantly higher in women (p<0.01). No significant associations were observed between analgesic use level and sociodemographic variables such as age, BMI, marital status, educational level, income level, smoking and alcohol use, presence of chronic disease, or regular medication use. However, individuals using herbal or dietary supplements had significantly higher levels of analgesic use (p<0.05). As physical activity level increased, analgesic use decreased, and this relationship was weak but statistically significant (p<0.05). An increased frequency of difficulties in sleep initiation and sleep maintenance was also positively associated with the level of analgesic use. When nutritional attitudes were evaluated, no significant association was identified between analgesic use level and most subscales of the Healthy Nutrition Attitude Scale. Overall, the findings of this study indicate that analgesic use behaviors among young adults are particularly associated with lifestyle components such as gender, physical activity level, and sleep quality. The effect of nutritional attitudes on the level of analgesic use appears to be more limited. These results suggest that medication use behaviors in young adults should be evaluated through a multidisciplinary approach.