Siyasetin kişisel boyutu perspektifinde TBMM'de temel değerler üzerine bir araştırma
Research on the basic values in the TBMM in the perspective of the personal dimension of politics
  1. Tez No: 984625
  2. Yazar: ÇETİN YOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT MALİK YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Psikoloji, Political Science, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar genel olarak yaşamlarını belirli bir yönde şekillendirmek için bazı motivasyonlarla hareket ederler ve bu motivasyonlar bir açıdan benimsedikleri değerlere dayanır. Değerler, yaşamın önemli gerçeklerini yansıtan düşünce biçimleri, ilkeler ve anlayışların farklı ifadeleridir. Zamanla bu değerler duygular ve hislerle pekiştirilir ve zihinsel bir algı olmaktan çıkıp, gerçekleştirilmesi arzulanan durumlara dönüşür. Bu çalışma, Türk siyasal yapısının merkezinde yer alan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. dönem milletvekillerinin temel değer yönelimlerini incelemektedir. Schwartz'ın (1992, 1994) Temel İnsani Değerler Kuramına dayanan bu çalışma, söz konusu kuramsal çerçeveyi Türkiye'deki siyasal elitlere uygulayan özgün araştırmalardan biri olma niteliği taşımaktadır. Çalışma, Türk siyasal yapısında milletvekillerinin hem sistemin işleyişinde merkezi aktörler olduğunu hem de halkın beklentilerini, siyasal kimliklerini ve değerlerini temsil eden figürler olarak analiz edilmesi gerektiğini savunmaktadır. Çalışmada; 'Milletvekili olarak siyasal elite kimler katılıyor ve bunların temel motivasyon kaynakları nelerdir?' ve 'TBMM milletvekillerinin temel değer yönelimleri nasıldır ve seçmenlerin temel değer yönelimleri ile benzerlik ve farklılıkları nasıl açıklanabilir?' sorularına cevap aranmaktadır. Çalışmanın temel amacı, milletvekillerinin bireysel değer yönelimlerini, ideolojik konumlarını, tutumlarını ve demografik özelliklerini analiz ederek siyasal temsili sadece kurumsal bir süreç olarak değil, bununla birlikte bireysel ve psikolojik bir yapı olarak ele almaktır. Bu kapsamda, 28. Dönem TBMM milletvekilinden elde edilen anket verileri, Avrupa Sosyal Araştırması'nın (ESS) 4. turuna ait seçmen verileriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve milletvekilleri ile seçmenler arasındaki değer yönelimleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın bulguları, Schwartz temel değerler kuramına (1992, 1994) göre TBMM milletvekillerinin değer yönelimlerinin sosyodemografik değişkenlerle belirli anlamlı ilişkiler sergilediğini ve bu ilişkilerin temsil sürecinin normatif boyutları açısından önemli olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, temel değerlere yönelim açısından milletvekillerinde ilk üç sırada evrensellik, gelenek ve yardımseverlik değerleri bulunurken, seçmenlerde ise güvenlik, yardımseverlik ve gelenek değerleri bulunmuştur. Bu bulgular, milletvekilliğinin görece yüksek düzeyde sorumluluk ve özveri gerektiren bir pozisyon olduğunu ve bu pozisyona gelen kişilerin, toplumun refahı yönünde eğilimler gösterme motivasyonuna sahip olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
People generally act on certain motivations to shape their lives in a specific direction, and these motivations are based on the values they embrace. Values are different expressions of ways of thinking, principles and understandings that reflect important facts of life. Over time, these values are reinforced by emotions and feelings and transform from mental perceptions into desired states of affairs. This study examines the basic value tendencies of the 28th term members of the Grand National Assembly of Türkiye (TBMM), which is at the center of the Turkish political structure. Based on Schwartz's (1992, 1994) Theory of Basic Human Values, this study is one of the unique studies that applies this theoretical framework to political elites in Türkiye. The study argues that MPs in the Turkish political structure should be analyzed both as central actors in the functioning of the system and as figures representing the expectations, political identities and values of the people. The study seeks answers to the questions: 'Who joins the political elite as MPs and what are their main sources of motivation?' and 'What are the basic value tendencies of the MPs of the Turkish Grand National Assembly and how can their similarities and differences with the basic value tendencies of the electorate be explained? The main purpose of the study is to analyze the individual value tendencies, ideological positions, attitudes and demographic characteristics of MPs and to consider political representation not only as an institutional process but also as an individual and psychological structure. In this context, the survey data obtained from the 28th term MPs of the Grand National Assembly of Türkiye were evaluated in comparison with the voter data of the 4th round of the European Social Survey (ESS) and the value tendencies between MPs and voters were compared. The findings of the study show that, according to Schwartz's basic values theory (1992, 1994), the value tendencies of the MPs of the Turkish Grand National Assembly exhibit certain significant relationships with sociodemographic variables and that these relationships are important for the normative dimensions of the representation process. In addition, in terms of orientation towards basic values, the first three values of the MPs were universality, tradition and benevolence, while the first three values of the voters were security, benevolence and tradition. These findings show that being a member of parliament is a position that requires a relatively high level of responsibility and dedication and that people who hold this position are motivated to show tendencies towards the welfare of the society.