Hayran anlatılarıyla Güney Kore dalgası Hallyu'nun Türkiye'deki serüveni
The adventure of the South Korean wave Hallyu in Turkey through fan narratives
- Tez No: 984634
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Güney Kore popüler kültür akımı anlamına gelen ve Kore Dalgası olarak adlandırılan Hallyu kavramı, 1990'lı yılların başında Asya kıtasında beklenmedik bir biçimde yükselen bir kültürel dalgayı tanımlamak için kullanılmıştır. Kavram, 90'lı yıllara kadar Asya ülkelerinde dahi tanınır olmayan, kitlesel bir kültürel ürün pazarı ve tüketicisi bulunmayan Güney Kore ürünlerinin aniden ortaya çıkışı karşısındaki şaşkınlık ve memnuniyetsizliği vurgulamak adına kullanılmıştır. Sonrasında Güney Kore, bu dalgayı sahiplenmiş, içerikleri ve sanatçıları destekleyen politikalar üreterek, ulus markalaşma sürecinin başat unsurları arasına katmıştır. Türkiye'de yaklaşık 20 yıllık bir geçmişi bulunan Kore Dalgası, başlarda sessiz ve sınırlı bir kitleye hitap ederken, günümüzde K-Pop ve K-Drama gibi içeriklerde çok sayıda ve sesi gür çıkan bir hayran kitlesine sahiptir. Bu çalışmada, hayran çalışmaları odağında Hallyu'nun Türkiye'deki mevut durumu analiz edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'deki hayranların hangi Hallyu içeriklerini nasıl bir motivasyonla tükettikleri, yıllar içerisinde dönüşüme uğrayan içerik türlerinin hayranlarda nasıl bir etki bıraktığı ve hayran pratiklerinin ne olduğunu tespit etmek, bu araştırmanın amaçlarındandır. Araştırma kapsamında 32 katılımcı ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiş ve görüşme bulguları tematik analiz tekniğiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 4 ana tema ile toplam 21 kod saptanmış ve araştırma bulguları bu tema ve kodlar ekseninde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term Hallyu, which means“Korean Wave”and refers to the popular culture movement in South Korea, was used to describe a cultural wave that unexpectedly rose in Asia in the early 1990s. The term was initially used to highlight the surprise and dissatisfaction caused by the sudden emergence of South Korean products, which were largely unknown even in Asian countries and lacked a mass market for cultural products or consumers, prior to the 1990s. Subsequently, South Korea embraced this wave, producing policies that supported its content and artists, and incorporated it into the leading elements of its national branding process. The Korean wave, which has been around in Turkey for about 20 years, initially appealed to a small and limited audience, but today has a large and vocal fan base for content such as K-Pop and K-Drama. This study attempts to analyze the current state of Hallyu in Turkey with a focus on fan studies. The objectives of this study are to determine which Hallyu content Turkish fans consume, their motivations for doing so, the impact of content types that have undergone transformation over the years on fans, and the nature of fan practices. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 32 participants, and the interview findings were analyzed using thematic analysis. As a result of the research, four main themes and a total of 21 codes were identified, and the research findings were examined within the framework of these themes and codes.