Çekme halinde elastik zeminden ayrılan radye temellere oturan perdelerin davranışı
Behaviour of shear walls on plate foundations separeted from elastic soil in tension cases
- Tez No: 98464
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET IŞIN SAYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
ÇEKME HALİNDE ELASTİK ZEMİNDEN AYRILAN RADYE TEMELLERE OTURAN PERDELERİN DAVRANIŞI ÖZET Bu çalışmada, çekme halinde elastik zeminden ayrılabilen plak temeller üzerine oturan perdelerin davranışı incelenmiştir, çalışmada yapılan analizlerde, her düğüm noktasında dört deplasman bileşenine sahip dikdörtgen sonlu elemanlar kullanılmıştır. Perde sistemleri yapılarda yatay etkilerin (rüzgar ve deprem yükleri gibi) karşılanması amacıyla sıkça kullanılır. Genel anlamda perde elemanlar düşey doğrultuda bir konsol kiriş gibi davranırlar ve doğal olarak temel kesitlerinde taşıdıkları eğilme ve kesme etkileri maksimum değerlerine ulaşırlar. Elastik zemine oturan plak temel perde etkileriyle zeminden ayrıldığında zemin yüzeyinde ve perde temel kesitinde bir takım farklı oturmalar ve dolayısı ile dönmeler oluşur. Perde temel kesitinde oluşacak küçük bir dönme, perde- temel bağlantısının (mesnetinin) rijitliğinde önemli azalmalara yol açar. Bu durumda, mesnet bağlantısının ankastre olduğu yaklaşımıyla yapılan üst yapı hesapları da sistemin gerçek davranışını yansıtmaz. Sistemin gerçek davranışını göz önüne alan mesnedlenmenin elastik ankastre olduğunu kabul eden yaklaşımla daha tatminkar sonuçlar elde edilebilir. Perde temel kesitinde birim dönme elde etmek için gerekli olan eğilme momenti miktarı şeklinde tanımlanabilen elastik ankastre ankastre mesnet redörü (Re), mesnetin rijitliğini ifade eden bir değerdir. Yapılan analizlerde perde temel mesnetinin rijitliğini ifade eden Re> run, üst yapı normal kuvvet etkilerinden dolayı zeminde oluşan uniform basınç gerilmelerinin (oo), perde eğilme etkilerinden dolayı zeminde meydana gelen maksimum çekme gerilmesine (om) oranına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Çalışmanın amacı; farklı oo/om oranlan için elastik ankastre mesnet redörünün (Re) değişiminin incelenmesidir. Çalışma sonucunda elastik ankastre mesnet redörünün (Re), ao/om oranına paralel olarak azaldığı ve bu oranın belirli bir değerinden sonra sistemin devrilme güvenliğinin kalmadığı yani perdenin üst yapı etkilerinin taşınmasında tamamen devre dışı kaldığı ve ayrıca oo>am olması durumunda, plak temel sistemi genişliği plak bağıl uzunluğunun iki katı (2Lo) ve uzunluğu da (2Lo+lp) olan tekil bir temelle temsil edilebildiği görülmüştür. VII
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR OF THE SHEAR WALLS ON PLATE FOUNDATIONS SEPARETED FROM ELASTIC SOIL IN TENSION CASES SUMMARY In this study, the behaviour of the shear walls on mat foundations separeted from the elastic soil for the tension case was studied. For analysing a rectancular finite element with four node parameters was used Shear wall systems commonly used for carrying the lateral effects like wind and eartquake loads. A single shear wall behaves as a vertical cantilever beam. As a result of this behaviour, bending and shearing actions reach their maximum values on the face of the mat foundation. When the mat foundation separates from the elastic soil, rotations and some differantiel settlements occur under the foundation surface. Because of a small rotation at the section on the face of the plate foundation, a signicifiant decrease in the bending rigidity of the shear wall occurs. In this case, the calculated reaction forces in the superstructure according to the assumption of the shear wall fixed supported to the foundation, do not demonstrate the real behaviour of the structural system. Obtaining satisfactory results, structural system should be analysed based on an assumption that the critical section of the shear wall is supported by the foundation elastically. The ratio of the bending moment to the rotation Re at the critical section of the shear wall represents the rigidity of the elastic support. Re is defined as required moment value to obtain a unit rotation at the section on the face of the foundation and depends on the ratio of the uniform axial force stress (o0) to the maximum tension stress (am) on the elastic soil surface. The aim of this study is calculation of the values of the Re for different ratios of a0 /am. It is seen that, a decrease in the ratio of ajam results in a drop in the value of the Re and the rigidity of the shear wall. In the case of Co>0m, the plate foundation can be represented by a smgle foundation. The size of the single foundation depends on the relative length the plate (L0). In this case, both foundation systems have same inertia moment. As a result of analyses, it is seen that for a critical value of o0 /om, curtain wall do not retain any external action and this means that the system has reached its bearin capacity van