Cumhuriyet dönemi program geliştirme süreçlerinde dış ülke model uyarlamaları: İlköğretim din dersleri örneği
Adaptations of foreign models in curriculum development during the Republican era: The case of primary school religious education
- Tez No: 984663
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZİŞAN FURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezinde Türkiye'de öğretim programlarının geliştirilmesi sürecinde dış ülkelere yönelik incelemeler ele alınmıştır. Çalışmanın amacı din dersleri için geliştirilen programlarda gündeme gelen dış modelleri ve yapılan uyarlamaların din derslerine yansımalarını bağlamsal faktörlerle ilişkili olarak açıklamaktır. Bu amaçla Cumhuriyet Dönemi boyunca geniş ölçekli program geliştirme sonucu hazırlanan 9 öğretim programı incelenmiştir. Bunlar 1924, 1926, 1936, 1948, 1968, 1982, 2000, 2006 ve 2018 yıllarında geliştirilen programlardır. Çalışmada ele alınan dokuz programın her birinde dış ülkelere yönelik kurumsal düzeyde geniş kapsamlı araştırmalar yapıldığı görülmüştür. Programlar geliştirilirken genel olarak Avrupa ülkeleri ve Kuzey Amerika modelleri tercih edilmiştir. 2000'lerden sonra ise uluslararası değerlendirmelerde başarı gösteren ülkeler ve uluslararası kuruluşların belirlediği ilkeleri daha önce uygulamaya koymuş ülkeler de incelenmiştir. Her ülkenin öğretim programı o ülkenin felsefi, politik, tarihi özellikleri, dili, dini, eğitim yönetimi ve denetimi gibi pek çok özelliklerini bünyesinde taşımaktadır. Bunlar genellikle eğitim sistemi ve okul programları dışında oldukları için bir ülke modeli başka yerde uygulandığında dikkate alınmayabilmektedir. Türkiye'de dış ülkelere yönelik yapılan kapsamlı araştırmaların sonuçları program geliştirme sırasında kullanılmış fakat uygulama boyutuna önem verilerek programlara temel teşkil eden bağlamsal faktörler ihmal edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation examines the investigations conducted into foreign countries during the development of education curricula in Türkiye. The aim of the dissertation is to explain the adaptations made from prominent foreign models and their implications for religious education in relation to contextual factors. To this end, nine curricula developed as part of large-scale curriculum development initiatives throughout the Republican Era have been analysed. These are the curricula introduced in 1924, 1926, 1936, 1948, 1968, 1982, 2000, 2006, and 2018. The Ph.D. dissertation reveals that each of the nine curricula involved extensive institutional-level research into foreign education systems. During the development processes, models from European and North American countries were generally preferred. After the 2000s, countries that achieved high performance in international assessments and those that had previously implemented principles set by international organisations were also examined. Each country's curriculum represents numerous characteristics specific to that country, such as its philosophical, political, and historical features, as well as its language, religion and educational administration and inspection. As these elements often fall outside the formal scope of education systems and school curricula, they may be overlooked when a country's model is adapted in a different context. In Türkiye, although the findings of comprehensive research into foreign countries have been utilised during curriculum development, contextual factors underpinning these curricula have often been neglected in favour of implementation-focused approaches.