Social perceptions on climate change, environmental degradation, and internal migration after the wildfires of 2021 in rural areas of Muğla
Muğla'nın kırsal kesimlerinde 2021 yılında yaşanan orman yangınları sonrasında iklim değişikliği, çevresel bozulma ve iç göçe dair toplumsal algılar
  1. Tez No: 984666
  2. Yazar: FURKAN FATİH YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM KILIÇDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Antropojenik iklim değişikliği, artan sera gazı emisyonları sebebiyle insan hayatı üzerindeki etkilerini giderek arttırmaktadır. Orman yangınları, antropojenik iklim değişikliğinin dünyamızda yeni bir boyut kazanmaya başladığının en somut kanıtlarından biridir. İki hafta süren bu nitel çalışma, Türkiye'nin orman yangını riski yüksek bölgelerinden biri ilan edilen Muğla'nın kırsal kesimlerinde, çevresel açıdan kırılgan grupların en içten algıları ile bu yeni boyutun toplumsal etkilerini ortaya koyan bir saha çalışmasını temel almaktadır. Çevresel olarak kırılgan gruptaki bireylerin evleri veya meslekleri bu riskli bölgelerde bulunmaktadır. Afet yönetimi, cinsiyet, çevre ve göç perspektifleriyle ilgili sorular örneklem grubuna sorulmuştur. Çalışma, örneklem grubunun deneyimlerinin değerlendirilmesi ve yapılan çıkarımlara göre yedi sonuç ortaya koymuştur. Küresel ısınmanın 1,5℃ eşiğine yaklaşmasıyla etkisi giderek artan orman yangınları için önlem almak her geçen gün daha karmaşık bir hale gelirken, afet bölgelerinde mağdur insanların devam eden yaşam koşullarına adaptasyon stratejisi olarak iç göçü tercih edebildiği gözlemlenmiştir. 2025 yılında göç baskın bir adaptasyon stratejisi olmasa da ilerleyen yıllarda Akdeniz havzasının kırsal bölgelerinde daha çok karşılaşılan bir zorunluluk durumu haline gelebilir.
Özet (Çeviri)
Anthropogenic climate change gradually increases its impacts on human life with the growing greenhouse gas emissions. Forest fires are one of the concrete proofs that anthropogenic climate change starts to open a new dimension in our planet. This qualitative study conducts a two-week fieldwork that showcases the societal impacts of new dimension with the sincere perceptions of environmentally vulnerable groups in the rural areas of Mugla where is announced as the wildfire high risk area of Turkey. Either houses or occupations of vulnerable people are in the risky area. The questions related to disaster management, gender, environmental, and migration perspectives have been asked to the sample group. The study has come up with seven conclusions according to evaluation and deduction of sample group's experiences. Each day, it becomes more complex to take precautions to hamper forest fires, whose impact is mounting due to proximity to 1.5℃ threshold of global warming. In the disaster areas, victims can choose internal migration as a way of adaptation strategy. Although migration is not a dominant adaptation strategy in 2025, it might become a prevalent state of urgency in the rural areas of Mediterranean basin in the following years.