Mehmet Akif Ersoy ve Mustafa Vehbi et-Tell'in şiirlerinin dil ve içerik açısından incelenmesi
A linguistic and content analysis of the poetry of Mehmet Akif Ersoy and Mustafa Wahbi et-Tell
- Tez No: 984790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKAN KODAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Mehmet Âkif Ersoy ve Mustafa Vehbi Et-Tell (Arar), birbirine oldukça yakın tarihsel dönemlerde yaşamış olmalarına rağmen farklı kültürel ve coğrafi bağlamlarda yetişmiş iki önemli şair olarak öne çıkmaktadır. İçinde bulundukları toplumsal yapılar, siyasal gelişmeler ve entelektüel atmosferler, düşünsel dünyalarının şekillenmesinde belirleyici rol oynamış; bu durum, onların şiir anlayışlarında dikkat çekici ayrışmalara yol açmıştır. Bu çalışma, ele alınan edebî şahsiyetlerin eserleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koyan temel etkenleri belirlemeyi amaçlamakta; geliştirilen hipotezler doğrultusunda yapılan incelemeler ise bu bağlamda anlamlı bir çözümleme sunmaktadır. Her iki şairin şiirlerinde anlam derinliği, tematik zenginlik ve poetik üslup açısından önemli farklılıklar gözlemlenmekte; bu farkların yalnızca tarihsel ya da mekânsal koşullarla açıklanamayacak kadar çok katmanlı olduğu anlaşılmaktadır. Şairlerin içinde yetiştikleri sosyal, kültürel ve siyasal çevrelerin, onların edebî tavırları ve şiirsel söylemleri üzerinde doğrudan etkili olduğu açık biçimde ortaya konulmuştur. Çalışmada, Mehmet Âkif Ersoy ve Mustafa Vehbi Et-Tell'in şiirlerinde öne çıkan dilsel üslup ve şiirsel imgeler ayrıntılı olarak incelenmiş; ayrıca millet, özgürlük, ahlâk, kadın, eğitim, din, direniş ve sosyal adalet gibi temalar kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu temaların toplumsal işlevleri göz önüne alınarak, her iki şairin de şiiri yalnızca estetik bir ifade biçimi değil, aynı zamanda bir fikir mücadelesi ve toplumsal bilinç inşa aracı olarak kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Âkif Ersoy and Mustafa Wahbi Et-Tell (Arar) stand out as two prominent poets who, despite having lived in relatively close historical periods, were shaped by markedly different cultural and geographical contexts. The social structures, political developments, and intellectual climates in which they lived played a decisive role in shaping their worldviews, leading to notable divergences in their poetic approaches. This study aims to identify the key factors that reveal the similarities and differences between the works of the literary figures under examination; the analyses conducted in line with the proposed hypotheses offer a meaningful interpretation within this context. Significant differences are observed in terms of depth of meaning, thematic richness, and poetic style in their works, and it is evident that these differences cannot be explained solely by temporal or spatial disparities. Rather, the social, cultural, and political environments in which the poets were raised are shown to have had a direct impact on their literary stance and poetic expression. In this study, the linguistic style and poetic imagery that stand out in the poetry of Mehmet Âkif Ersoy and Mustafa Wahbi Et-Tell are examined in detail. Additionally, themes such as nation, freedom, morality, women, education, religion, resistance, and social justice are analyzed comprehensively. Considering the social functions of these themes, it is concluded that both poets employed poetry not merely as an aesthetic form of expression, but also as a means of intellectual struggle and a tool for constructing social consciousness.