Explainable deep learning for car image classification via concept bottleneck models
Kavramsal darboğaz modelleri ile açıklanabilir derin öğrenme tabanlı araba görüntü sınıflandırması
  1. Tez No: 985010
  2. Yazar: MUHAMMED ESAT MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kavramsal Darboğaz Modeli (Concept Bottleneck Model - CBM) mimarisinin araç görsellerinin sınıflandırılmasına yönelik yenilikçi bir derin öğrenme (deep learning) uygulaması sunmaktadır ve yapay zekâ alanında yorumlanabilirlik ile şeffaflık ilkelerine odaklanmaktadır. Araştırmanın temel amacı, yalnızca araç türlerini yüksek doğrulukla sınıflandıran bir sistem geliştirmek değil, aynı zamanda modelin karar mekanizmasını insan tarafından anlaşılabilir görsel kavramlar aracılığıyla açıklayabilen bir yapı oluşturmaktır. Bu kapsamda iki aşamalı bir CBM mimarisi uygulanmıştır. İlk aşamada, ResNet-18 tabanlı bir kavram tahminleyici (concept predictor) model eğitilerek araç görsellerinden“2 kapılı”,“üstü açılabilir”,“köşeli”gibi 20 adet ikili görsel özelliğin tahmini gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise, bu kavramsal çıktıları girdi olarak kullanan tam bağlantılı bir yapay sinir ağı aracılığıyla araç sınıfı etiketleri tahmin edilmiştir.Model, Cabrio, Coupe, Crossover, Hatchback, Pickup, Sedan, StationWagon ve SUV olmak üzere toplam sekiz farklı araç sınıfını ayırt edebilecek şekilde eğitilmiştir. Modelin eğitimi ve değerlendirilmesi için, etiketlenmiş araç görselleri ve bu görseller için elle belirlenen görsel kavramlardan oluşan özel bir veri kümesi kullanılmıştır. Deneysel sonuçlar, sınıflandırma görevinde %82 doğruluk oranına ulaşıldığını ve modelin her bir tahmininde kavramsal açıklamalar sunabildiğini göstermektedir. Önerilen yaklaşım, geleneksel uçtan uca (end-to-end)“kara kutu”modellerin aksine, karar süreçlerinin içsel kavramlarla izlenebilir olmasını sağlayarak modelin yorumlanabilirliğini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu yönüyle insan merkezli doğrulama, model hata analizi ve sistem güvenilirliği gibi kritik mühendislik süreçlerine katkı sunmaktadır. Gelecekteki çalışmalar, belirsizlik tahmini (uncertainty estimation) entegrasyonu ve veri kümesinin genişletilerek modelin genelleme kabiliyetinin artırılması yönünde sürdürülecektir.
Özet (Çeviri)
This study presents an innovative deep learning application of the Concept Bottleneck Model (CBM) architecture for the classification of car images, with a particular focus on interpretability and transparency in the field of artificial intelligence. The main objective of the research is not only to develop a system that can classify vehicle types with high accuracy, but also to construct a model capable of explaining its decision-making process through human-understandable visual concepts. In this context, a two-stage CBM architecture was implemented. In the first stage, a ResNet-18 based concept predictor model was trained to estimate 20 binary visual attributes such as“2-door,”“sunroof,”or“boxy”from car images. In the second stage, a fully connected neural network was trained to predict the vehicle class labels using the predicted conceptual outputs as input. The model was designed to distinguish between 8 car types: Cabrio, Coupe, Crossover, Hatchback, Pickup, Sedan, StationWagon, and SUV. For the training and evaluation of the model, a custom dataset composed of labeled vehicle images and manually annotated visual concepts was used. Experimental results demonstrated that the model achieved a classification accuracy of 82% and was able to provide conceptual explanations for each prediction. Unlike traditional end-to-end“black box”models, the proposed approach significantly enhances model interpretability by enabling decision processes to be traced through internal concepts. In this way, it contributes to critical engineering processes such as human-centered validation, model debugging, and system reliability analysis. Future work will focus on integrating uncertainty estimation and expanding the dataset to improve the model's generalization capability.