Ankara ilindeki yüksek gerilim hattı yakınında bulunan parklarda elektromanyetik alan ölçümleri ve değerlendirmeler
Short and long term electromagnetic field measurements and evaluations in parks located near the high voltage line in ankara province
- Tez No: 985009
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Bilim ve Teknoloji, Electrical and Electronics Engineering, Physics and Physics Engineering, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte enerji talebindeki artış, yüksek gerilim hatlarının sayısının artmasına ve elektromanyetik alan kirliliğinin riskli boyutlara ulaşmasına neden olmuştur. Elektromanyetik kirlilik oranlarının belirlenebilmesi için elektromanyetik alan ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Ankara şehir merkezinde yüksek gerilim hattına yakın konumlanmış 7 farklı çocuk oyun alanında yayılan elektromanyetik alanın ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla belirli saatlerde belirli noktalarda manyetik alan şiddeti (H), basınç (P) ve sıcaklık (T) ölçümleri yapılmıştır. Çalışmada, düşük frekans aralığında (5 Hz - 32 kHz) anlık ve sürekli ölçüm alabilen el tipi Narda EFA-300 marka elektromanyetik alan analizörü kullanılmıştır. Ölçümler her bir çocuk oyun alanı için yüksek gerilim hatlarına yaklaşık 10 m uzaklıkta ve aynı gün saat 10:30 - 15:30 arasında yapılmıştır. Ölçümlerden anlamlı bir sonuç elde edebilmek için yüksek gerilim hattına yakın olmayan ve temiz park olarak kabul edilen bir çocuk oyun alanında yapılan ölçüm sonuçları ile karşılaştırma yapılmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yaklaşık 3 mG'nin üzerindeki manyetik alanlara maruz kalan çocuklarda lösemi riskinin 1,7 kat daha fazla olduğunu açıklamıştır. Yüksek gerilim hatlarına yakın bölgelerde bulunan çocuk oyun alanlarından elde edilen manyetik alan ölçümlerinin bu değerin üzerinde olduğu görülmüştür. Temiz park olarak kabul edilen çocuk oyun alanındaki ölçümlerde ise 0,9 mG değeri bulunarak DSÖ'nün açıkladığı değerin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the increase in energy demand has caused the number of high voltage lines to increase and electromagnetic field pollution to reach a risky level. In order to determine the electromagnetic pollution rates, electromagnetic field measurements must be made. In this study, it was aimed to measure the electromagnetic field emitted in 7 different children's playgrounds located near the high voltage line in the city center of Ankara. For this purpose, magnetic field intensity (H), pressure (P) and temperature (T) measurements were made at certain times at certain points. In the study, a hand-held Narda EFA-300 brand electromagnetic field analyzer that can take measurements in the low frequency range (5 Hz - 32 kHz) instantly and continuously was used. Measurements were made for each children's playground at a distance of approximately 10 m from the high voltage lines and between 10:30 - 15:30 on the same day. In order to obtain a meaningful result from the measurements, a comparison was made with the measurement results made in a children's playground that is considered a clean park that is not near the high voltage line. The World Health Organization (WHO) has announced that the risk of leukemia is 1.7 times higher in children exposed to magnetic fields above approximately 3 mG. It has been observed that magnetic field measurements obtained from children's playgrounds located in areas close to high voltage lines are above this value. In the measurements in the children's playground, which is considered a clean park, a value of 0.9 mG was found, which was below the value announced by WHO.