Tekirdağ ili ergene ilçesi topraklarının verimlilik durumu ve bazı ağır metal içerikleri
Investigation of the fertility status of agricultural soils of villages in ergene district of teki̇rdağ province
- Tez No: 985058
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, son yıllarda hızlı bir sanayileşme süreci geçiren Tekirdağ İli Ergene İlçesi'nde, sanayi faaliyetlerinin yoğunlaştığı bölgelerde yer alan tarımsal üretim alanlarından alınan 20 farklı toprak örneğinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ile bazı ağır metal içeriklerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Toprakların organik madde kapsamı, toplam tuz miktarı, pH derecesi, değişebilir potasyum, yarayışlı bakır, demir, mangan, çinko ve ekstrakte edilebilir kobalt, kadmiyum, krom, kurşun ve nikel elementleri incelenmiş ve sınıflandırılmıştır. Toprak örneklerinde tespit edilen değişebilir K, bitkiye yarayışlı Fe, Cu, Zn ve Mn içerikleri sırasıyla, 26,28-172,91 mgkg-1, 1,428-43,998 mgkg-1, 0,292-3,468 mgkg-1; 0,244-8,908 mgkg-1 ve 3,06-127,372 mgkg-1 arasında bulunmuştur. Ağır metal içerikleri ise analizler sonucunda, Cd, Co, Ni, Pb ve Cr içerikleri sırası ile 0-0,0273 mgkg-1, 0,0019-0,2092 mgkg-1, 0,0452-1,7700 mgkg-1, 0,098-0,6684 mgkg-1 arasında bulunmuştur. Krom içeriği ise tespit edilememiştir. Toprak örnekleri organik madde miktarınca fakir, tuzsuz, asit karakterli, sınıfında yer aldığı belirlenmiştir. Çalışmada değişebilir K (%10)“Yeterli”, yarayışlı Fe (%15)“Orta”ve (%60)“Yüksek”, Cu (%100)“Yeterli”, Zn (%50)“Yeterli”, Mn (%50)“Yeterli”olarak bulunmuştur. Topraklarda şimdilik Cd, Cr, Ni, Pb kirliliği belirlenememiş olup ancak topraklarda Co kirliliği saptanmıştır. Söz konusu kirlilik %40 olarak saptanmıştır. Araştırma alanından elde edilen veriler neticesinde Ergene ilçesi tarım topraklarında bilimsel temellere dayalı gübreleme yapılmadığı belirlenmiştir. Aynı zamanda topraklarda Co kirliliği de saptanmıştır. Bu kirliliğin kaynağı ilçede yoğun faaliyet gösteren sanayi ve endüstri kuruluşlarının olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in the Ergene District of Tekirdağ Province, which has undergone a rapid industrialization process in recent years, with the aim of examining some physical and chemical properties and some heavy metal contents of 20 soil samples collected from agricultural production areas. The soils were evaluated for organic matter content, salt amount, pH value, exchangeable K, some available trace elements Cu, Fe, Mn, Zn, and some heavy metal (Co, Cd, Cr, Pb, Ni) were obtained. As a result of the evaluations carried out, exchangeable K, available Fe, Cu, Zn, and Mn contents obtained in the soil samples are listed respectively. These were found to be between 26.28-172.91 mgkg-1, 1.428-43.998 mgkg-1, 0.292-3.468 mgkg-1; 0.244-8.908 mgkg-1, and 3.06-127.372 mgkg-1, respectively. The heavy metal contents, as a result of the evaluations, were found to be between 0-0.0273 mgkg-1 for Cd, 0.0019-0.2092 mgkg-1 for Co, 0.0452-1.7700 mgkg-1 for Ni, and 0.098-0.6684 mgkg-1 for Pb, respectively. However, chromium content of the soils could not be determined. The soil samples were found to be poor in organic matter, non-saline, and acidic within their respective classifications. In the study, exchangeable potassium (K) was found to be sufficient in 10% of samples, available iron (Fe) as medium in 15% and high in 60%, copper (Cu) sufficient in 100%, zinc (Zn) sufficient in 50%, and manganese (Mn) sufficient in 50% of the samples. No pollution of Cd, Cr, Ni, or Pb was detected in the soils; however, Co pollution was identified, affecting 40% of the soil samples and it is considered that the likely source of this pollution is the industrial and manufacturing facilities operating intensively in the district.