Annaguli Nurmemmet ve eserlerinin incelenmesi
Resarching of Annaguli Nurmemmet's works
  1. Tez No: 98516
  2. Yazar: SALİM ÇONOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
m ÖZET Sovyetler Birliği'nin dağılması, aynı dili ve kültürü paylaşan çok sayıda Türk soylu bağımsız devletin veya özerk topluluğun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Özellikle de S.S.C.B. dağıldıktan sonra sıklaşan münasebetler, tarihî, coğrafî, siyasî ve ideolojik şartların birbirinden ayırdığı topluluklar arasında kültür açısından, duygu açısından, müşterek özleyişler ve hedefler açısından sanıldığı kadar büyük farklar olmadığını, mevcut farkların da zaman içinde kolayca aşılabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu toplulukların kültürel ve edebî birikimlerine yönelik çalışmaların yapılması da gündeme gelmiştir. Bu çalışmalar istenilen seviyeye gelmemiş olmakla birlikte artarak devam etmektedir Bu çabalar, bizimle aynı kökten gelen insanların, ellerine geçen tarihî fırsatı azami ölçüde değerlendirebilecekleri taktirde 21. Yüzyılda hem bulundukları bölgede hem de dünyada söz sahibi olacak bu kardeş toplulukların edebiyatlarının tanıtılması ve arada kurulacak kültür birliği köprüsü için de büyük önem taşımaktadır. Bu düşüncelerden hareketle doktora tez konusu olarak seçilen Annaguli Nurmemmet ve Romanlarının İncelenmesi başlıklı bu çalışmada, Türkmen edebiyatının gelişim sürecinde Annaguli Nurmemmet' in yeri ve yazarın Türkmen edebiyatındaki önemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma, giriş dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Türkmen edebiyatının günümüze kadarki gelişimi üzerinde kısaca durulmuştur. Birinci bölümde yazarın hayatı, edebî şahsiyeti, edebiyat, sanat ve kültür hakkındaki görüşleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü ise romanların incelenmesine ayrılmıştır. Romanların incelenmesinde, klasik roman inceleme metotlarının yanı sıra, eserlerin meydana geldiği ortam ve yansıttığı gerçeklik arasındaki ilişkilerin ortaya konması için tarihî ve sosyolojik tenkit metotlarından da yararlanılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak varılan sonuçlar şunlardır: Türkmenlerin sosyal, siyasi ve kültürel yapısı, yazarın eserlerine net bir şekilde yansımıştır. Yazar, hem Rus hem de batı roman geleneğini özümsemiş ve bu iki geleneğin unsurlarını eserlerinde başarıyla kullanmıştır. Yazarın eserlerindeIV rejimin Türkmenler üzerindeki baskısı gerçekçi bir üslupla dile getirilmiştir. Buna bağlı olarak eserlerde yalnızlık, isyan, kaçış, geçmişe duyulan özlem, birlik ve beraberlik gibi temaların ön plana çıktığı görülmektedir. Annaguli Nurmemmet, 1985 sonrası Türkmen edebiyatını etkileyen yeni nesle mensup bir yazar olarak Türkmenlerin edebî mirası, gelenekten yararlanma gibi unsurları eserlerinde başarıyla işlemiştir. Yapılan bu çalışma göstermektedir ki, Annaguli Nurmemmet 1980 sonrası Türkmen edebiyatının önemli edebî şahsiyetlerinden birisidir. Yazdığı roman, hikaye, makale ve şiirleriyle hem Türkiye'de hem de Türkmenistan'da tanınmıştır. Bu yönüyle Türk Dünyası edebiyat tarihlerine ve antolojilerine girmesi gereken edebî bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
Summary The collapse of Soviet Union has caused the formation of a large amount of Turkish states or autonomous communities. Especially increasing relationship between those showed that there was not a big difference in terms of their cultural, emotional and coman inspirations. Although these Turkish communities are separated by historical, geographical, political and ideological conditions, these differences are thought to be overcome as time passes. However, a study on the cultural and literatural potentials of those communities comes to agenda. This kind of studies are not in the required level but increasingly camied out by several researchers. These efforts, has a great importance so as to built a cultural association bridge and to advertise the literature of those communities which can dominate an both their region and all over the world if these communities, which have the same origion with us, use this historical chance by maximum. Having identified those relationships mentioned above it was decided to examine Annaguli Nurmemmet and his work. In doing this, the place of Annaguli Nurmemmet and his importance in Turkmen literature have been outline by concentrating on the development of Turkmen literature. This study has to main parts except the introductory section. The development of Turkmen literature up to date has been summarised briefly in introduction. In the first part, author Annaguli Nurmemmet' s life, his literatural personality and his views on literature, art and culture have been outlined. The second part of the study examines the author's novels. During the examination process, historic and sociologic critical review methods have been used to reveal the relationship between the medium that his work produced and the reality reflected by those products in addition to the examination methods of classical novels. The results related to the aim of the study are given bellow:VI Turkmen's social, political and cultural life has been reflected to the author's work. It seems that the author assimilated both the Russian and western novel tradition and used the elements of both traditions in his work successfully. In his work, the pressure of regime on Turkmens have been described from a real perspective. Additionally, it was found that isolation, rebellion, escape, inspiration to the past life and cooperation have been stressed significantly in his work. Annaguli Nurmemmet, who is an author of the new generation and affecting past 1985's Turkmen literature, treated faster such as Turkmen's literatural. The findings of this study suggests that Annaguli Nurmemmet is an important person who represents past 1980' s Turkmen literature. He is a well-now person both in Turkey and Turkmenistan with his novels, stories, articles and poems. This feature of the author concludes us to the necessity of putting him to Turkish World Literature History and anthologies.