Müzik eserleri üzerindeki mali hakların Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda yer alan ceza hukuku hükümleri çerçevesinde korunması
The protection of economic rights in musical works under the criminal law provisions of the Law on Intellectual and Artistic Works
- Tez No: 985211
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma insanın yaratıcı faaliyetlerinin hukuken korunması gerekliliğinden hareketle, hukuken eserin tanımı yapılarak, eser sayılabilmenin şartları üzerinde durulmuş̧ ve özellikle müzik eserleri üzerindeki mali hakların FSEK m. 71 çerçevesindeki cezai hükümlerle nasıl koruma alanı bulduğu incelenmiştir. Bu çerçevede telif haklarının uygulamada çoğunlukla özel hukuk açısından değerlendirilmesine karşın eser sahibinin zihinsel emeğine yönelen ihlallerin ceza hukuku bakımından da suç niteliği taşıdığı vurgulanmış; müzik eserlerine ilişkin mali hak ihlallerinin yalnızca özel hukuk yönüyle değil, ceza hukuku açısından da etkin bir şekilde korunması gerektiği ortaya konulmuştur. Etkin bir koruma sağlanabilmesi için FSEK ile Türk Ceza Kanunu'nun uyumlu ve işlevsel biçimde uygulanması, soruşturma ve kovuşturma aşamalarındaki kurumsal eksikliklerin giderilmesi ve hak ihlallerine karşı cezai korumanın güçlendirilmesi gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, grounded in the premise that human intellectual and creative activities require legal protection, examines the legal definition of a“work”and the criteria necessary for a creation to attain the status of a protected work under copyright law. Within this framework, particular attention is devoted to the protection of the patrimonial rights of authors over musical works through the criminal sanctions envisaged under Article 71 of the Law on Intellectual and Artistic Works (FSEK). While copyright infringements are predominantly approached from the perspective of private law remedies in practice, this study highlights that violations directed against the author's intellectual labor also constitute criminal offenses under criminal law. It is therefore argued that infringements of economic rights concerning musical works must be addressed through an integrated system of protection, encompassing both civil and criminal liability. The research further contends that an effective protection regime requires the harmonized and functional application of the provisions of the FSEK and the Turkish Penal Code, the elimination of institutional deficiencies at the investigation and prosecution stages, and the reinforcement of criminal enforcement mechanisms against copyright violations.